systemy rynnowe przygotowanie do zimy
Posted By Posted On

Zasady przygotowania systemów rynnowych do zimy 

Dobrej jakości pokrycie dachowe jest szczególnie cenione w okresie zimowym. Wówczas chroni nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również niskimi temperaturami i szkodliwą wilgocią. Nie można jednak zapominać o akcesoriach, które wpływają na jego poprawne działanie, czyli o systemie rynnowym. Jest to element konstrukcji, który podobnie jak blachodachówka czy dachówka betonowa musi być przygotowany do sezonu jesienno-zimowego. Jak to zrobić?

Przegląd i czyszczenie rynien 

Jesień i zima to czas, w którym najczęściej są zauważane problemy z konstrukcją pokrycia dachowego oraz systemu rynnowego. Aby im zapobiec i cieszyć się funkcjonalnym pokryciem, warto je odpowiednio przygotować. Jedną z ważniejszych kwestii jest przeprowadzanie regularnych przeglądów systemów rynnowych. Najlepiej robić to przed rozpoczęciem się jesieni i intensywnych opadów, czyli we wrześniu.

Jeżeli okaże się, że niezbędne jest wykonanie zabiegów naprawczych, najlepiej wezwać specjalistę. Najczęściej jednak okazuje się, że wystarczy wyczyścić i zakonserwować elementy odwadniające. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, aby oczyścić rynny z zalegających liści, gałązek oraz piasku czy błota. Takie zanieczyszczenia nie tylko obciążają konstrukcję, ale również utrudniają poprawne odprowadzanie wody. Nadmiar wilgoci może doprowadzić do powstawania zacieków na elewacji oraz do powstawania korozji.

Co jeszcze można zrobić, aby zabezpieczyć system rynnowy przed zimą? 

Dobrej jakości system rynnowy może służyć przez długie lata. Czyszczenie i konserwacja to najważniejsze czynności, o których trzeba pamiętać, aby rynny nie uległy zniszczeniu i dobrze spełniały swoje funkcje. O to, co jeszcze może okazać się pomocne, postanowiliśmy spytać specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Osoby, którym zależy na jak najlepszym przygotowaniu systemu rynnowego do okresu jesienno-zimowego, mogą zastanowić się nad inwestycją w dodatkowe akcesoria. Dzięki nim rynny z pewnością posłużą dłużej. Mowa tutaj na przykład o montażu specjalnych siatek, które skutecznie zatrzymują większe zanieczyszczenia i mogą się przydać w przypadku konstrukcji, w których bliskiej odległości znajdują się drzewa. Godną uwagi inwestycją jest również kupno osadników, które zmniejszą ryzyko zaczopowania się wody spustowej. Nie sposób nie wspomnieć również o płotkach powstrzymujących śnieg przed osuwaniem się z dachu do rynny. Dzięki nim opady nie będą gromadzić się w dużych ilościach w systemie rynnowym, a co za tym idzie – nie obciążą go.

Comments (0)

Dodaj komentarz