bieganie
Posted By Posted On

BIEGANIE – idealny sport dla wzmocnienia kondycji

Bieganie to cudowny sport, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Na ścieżkach biegowych, w parkach czy na chodnikach można zauważyć stale powiększającą się rzeszę zwolenników biegania. Regularne treningi z pewnością przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Trzeba jednak wiedzieć jak trenować, aby zminimalizować ryzyko kontuzji i cieszyć się aktywnością. Od czego zacząć na początku przygody i jakie sprzęty będą przydatne? Dowiesz się poniżej.

Dlaczego bieganie jest tak popularne?

Bieganie to obecnie jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych na świecie. Dowodem na to jest chociażby permanentnie rosnąca liczba uczestników biegów ulicznych. Ludzie podejmują się tego sportu z wielu różnych powodów. Niektórzy pragną zrzucić zbędne kilogramy i poprawić sylwetkę, dla innych jest to przyjemna forma spędzania wolego czasu i sposób na odstresowanie, a jeszcze inni biegają po to, aby osiągać konkretne wyniki. Może właśnie ta niezwykła uniwersalność tego sportu sprawia, że jest on tak popularny i uwielbiany przez masę ludzi? Z pewnością coś w tym jest. Bieganie to sport dla wszystkich. Oprócz tego, że daje on mnóstwo frajdy i satysfakcji posiada także szereg właściwości zdrowotnych. Regularny trening biegowy obniża ciśnienie krwi i wspomaga pracę całego układu krążeniowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania różnego rodzaju chorób serca. Wzmacnianie elementów aparatu ruchu takich jak mięśnie, stawy i kości to również pozytywny skutek uboczny biegania. Dodatkowo ten rodzaj aktywności fizycznej zmniejsza napięcie wywołane stresem, rozluźnia, dotlenia wszystkie narządy, a także pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Oprócz prozdrowotnych korzyści bieganie to także doskonały sposób na modelowanie sylwetki i narzędzie w procesie odchudzania. Niektórych do tego sportu przyciąga właśnie ten ostatni aspekt. I nie ma się co dziwić – skuteczność gwarantowana.

Dobry sprzęt to podstawa

Dobry sprzęt biegowy to klucz do sukcesu. Odpowiednio dobrane obuwie, skarpetki czy inne elementy garderoby potrafią czasem zdziałać cuda i przenieść komfort treningu na całkiem inny poziom. Często początkujący biegacze nie zdają sobie sprawy z tego jak ważny jest to aspekt. A prawda jest taka, że nawet na poziomie totalnie amatorski warto zainwestować w porządny sprzęt. Zaczynanie przygody z bieganiem w trampkach czy innych nieodpowiednich butach może wpłynąć nie tylko na zdrowie, ale także na motywację do kontynuowania treningów. Pamiętaj, że inwestycja w sprzęt to inwestycja w siebie i zdrowie. Dlatego zobacz wszystko do biegania w sklepie Decathlon. Na stronie  znajdziesz szeroki wybór asortymentu do biegania, który z pewnością ułatwi Ci pierwsze kroki stawiane w tym sporcie.

Jak zacząć?

Na początku warto zadać sobie pytanie, po co chcesz biegać. Jeśli wyznaczysz sobie konkretny cel, z pewnością będzie Ci łatwiej osiągnąć systematyczność i regularność w treningach. Kolejnym ważnym aspektem w treningu początkujących jest odpowiedni dobór intensywności i częstotliwości treningów. Często zdarza się, że amatorzy zaczynają zdecydowanie za szybko i za mocno, przez co po miesiącu kończą z kontuzją, a ich zapał do biegania znika. Zaczynaj powoli, słuchaj swojego organizmu i stopniowo zwiększaj obciążenie. Dzięki temu Twój organizm będzie miał czas na przyzwyczajenie się do wysiłku. Warto zadbać również o rozgrzewkę przed każdym treningiem i regularne sesje rozciągania. A teraz coś, co może wydać Ci się śmieszne – bieganie to nie wszystko. No ale jak to? No tak, oprócz biegania musisz pamiętać również o treningu uzupełniającym, który pozwoli Ci utrzymać prawidłową postawę podczas biegu i zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Jakiego sprzętu używają doświadczeni biegacze?

Decathlon to sklep, który proponuje asortyment zarówno początkującym jak i zawodowym biegaczom. Sprzęt, w jaki profesjonaliści mogą zaopatrzyć się w Decathlonie to przede wszystkim:

  • Dobrej jakości buty. Jest to absolutna podstawa. Buty muszą być wykonane z dobrego materiału, być wygodne oraz odpowiednio dopasowane do intensywności treningu i powierzchni.
  • Zegarek GPS. W profesjonalnym treningu jest to rzecz niezbędna. Dzięki takiemu gadżetowi zawodnik może kontrolować tempo, dystans, liczbę okrążeń oraz puls podczas sesji treningowej.
  • Wałek do masażu. Nie każdy ma możliwość, aby regularnie chodzić na profesjonalny masaż. Roller to doskonały sposób na zastąpienie klasycznego masażu i rozluźnienie mięśni po ciężkim treningu.
  • Skarpetki, bielizna i odzież wierzchnia. To kolejny ważny aspekt komfortowego treningu. Odpowiednio dobrane skarpetki czy bielizna pozwolą uniknąć nieprzyjemnych otarć, a kurtki czy bluzy do biegania ochronią przed czynnikami atmosferycznymi.

Bieganie to piękny sport, który wpływa na wiele aspektów naszego życia. Oprócz tych związanych ze zdrowiem fizycznym wpływa również na sferę psychiczną. Trening biegowy potrafi poprawić humor czy odstresować po ciężkim dniu. Aby jednak cieszyć się z wszystkich tych korzyści, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Regularność i systematyczność, słuchanie potrzeb własnego organizmu oraz inwestycja w dobry sprzęt. To właśnie czynniki składające się na sukces.

Comments (0)

Dodaj komentarz