Walka z atopią skóry. Wypróbuj domowe metody!
Atopia skóry jest wyjątkowo uciążliwym schorzeniem, więc warto wypróbować znane metody, aby poprawić jakość życia. Do najważniejszych należy zwiększona troska o skórę. Czy z AZS da się walczyć domowymi sposobami? Przekonaj się już teraz!
Domowe metody stosowane w leczeniu atopii skóry pomagają zmniejszyć dolegliwości, z których we znaki daje się głównie nieprzyjemne swędzenie. W okresie nawrotów i zaostrzenia objawów normalne funkcjonowanie jest często wręcz niemożliwe. Każdy sposób łagodzenia symptomów choroby jest wart wypróbowania. Poznaj kilka z nich!
Atopia skóry – skuteczne metody łagodzenia objawów
Skuteczną metodą niwelowania świądu bywa szybki, chłodny prysznic w ciągu dnia. Należy oczywiście pamiętać o podstawowych zasadach – optymalnej temperaturze (ok. 34℃) i użyciu delikatnego ręcznika. Bezpośrednio po przemyciu skóry warto wetrzeć krem lub balsam nawilżający. Najlepsze w tym przypadku są emolienty.
Prysznic sprawdzi się zawsze wtedy, gdy skóra zostanie podrażniona przez pot. Wielu specjalistów proponuje również kąpiele lecznicze. Zanurzenie w wodzie nie powinno być zbyt długie. Wystarczy kilka minut. Oczywiście, najlepiej kąpać się w wodzie niechlorowanej, z dodatkiem emolientu czy nadmanganianu potasu.
Mokre opatrunki wsparciem w atopii skóry
Kolejnym sposobem łagodzenia dolegliwości związanych z atopią jest stosowanie tzw. mokrych opatrunków. Można wybrać specjalne bandaże lub odzież (to zależy od tego, na jakim obszarze ciała pojawiły się zmiany). Opatrunki składają się z dwóch warstw – mokrej i suchej. Ich zadaniem jest ochrona przed drapaniem i obniżenie temperatury ciała.
Przy niewielkich zmianach można zastosować żelowy kompres, przechowywany w lodówce. Przy atopii skóry działa chłodząco i minimalizuje dolegliwości. Pacjenci z silnym stanem zapalnym powinni skonsultować z lekarzem możliwość stosowania mokrych opatrunków.
Optymalne warunki dla atopika
Egzema wymusza na chorych szczególną dbałość o odpowiednie warunki w mieszkaniu:
- temperaturę w wysokości około 20℃;
- wilgotność powietrza na poziomie 50%.
Zbyt suche i ciepłe powietrze zaostrza zmiany i zwiększa dolegliwości. Warto też częściej sprzątać, likwidując źródło potencjalnie groźnych alergenów.
Mycie podłóg, wietrzenie pomieszczeń i regularne odkurzanie to najważniejsze czynności, które mają wpływ na komfort życia atopika. Wśród zaleceń specjalistów można znaleźć też bardziej rygorystyczne podejście do diety – warto odstawić produkty najsilniej uczulające.
Zioła w leczeniu atopii skóry
W łagodzeniu objawów stosuje się również zioła, np. rumianek i szałwię. Jednak ten pierwszy także może powodować uczulenia, dlatego jego użycie lepiej skonsultować z lekarzem. Z roślin przygotowuje się napary, które są dodawane do kąpieli. W aptekach można również kupić maść szałwiową o właściwościach przeciwzapalnych i łagodzących.
Jak widać, większość sposobów na walkę z atopią opiera się na prawidłowej pielęgnacji. Pamiętaj, by używać właściwych preparatów i unikać szkodzących czynników oraz składników produktów. Z atopią skóry trzeba po prostu nauczyć się żyć.
Comments (0)