odpylanie w czasie spawania
Posted By Posted On

Centralne odpylanie przy spawaniu zrobotyzowanym. Przegląd rozwiązań

Filtrowentylacja spawalnicza to obowiązkowy element wyposażenia zakładów, w których wykonywane są prace migotami, spawarkami inwertorowymi i transformatorowymi, a także robotami spawalniczymi. W celu ochrony pracowników stosuje się różnego rodzaju okapy, odciągi oraz filtry dymów spawalniczych. Istotne jest odpowiednie dopasowanie urządzeń do skali oraz warunków produkcji w danym przedsiębiorstwie.

Czym charakteryzują się systemy centralnego odpylania?

Stosowanie systemu centralnego odpylania to jedna z możliwości wentylowania pomieszczeń, w których stosowane są coraz częściej zastępują spawanie ręczne roboty spawalnicze. Podczas przeprowadzania tego typu prac powstają opary szkodliwe dla ludzi i mające negatywny wpływ na działanie urządzeń, dlatego bardzo ważne jest dostosowanie systemu do konkretnego zakładu. Montaż scentralizowanych rozwiązań zaleca się w miejscach, w których znajduje się wiele zautomatyzowanych stanowisk spawalniczych. Firmy stosujące roboty do spawania, często wybierają też filtrowentylację w postaci okapów zawieszonych nad stanowiskiem.

Jakie są rodzaje urządzeń do filtrowentylacji spawalniczej?

W średniej wielkości zakładach przemysłowych korzystanie z systemu centralnego odpylania nie jest konieczne. Często wystarczą pojedyncze maszyny, które również zapewnią bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie. Do filtrowentylacji spawalniczej stosuje się: układy odpylające, wyciągi oparów, stoły czyszczące z odciągiem dolnym oraz okapy odciągowe. Wygodnym rozwiązaniem są też przenośne urządzenia z długim, elastycznym ramieniem ssącym, mającym nawet 3 metry długości, dzięki któremu opary są pochłaniane bezpośrednio w miejscu ich powstawania, zanim rozprzestrzenią się w pomieszczeniu. Szeroką ofertę urządzeń do filtrowentylacji proponuje producent Welldone, którego maszyny można zakupić np. w firmie Maszyny Polskie z Torunia.

Dlaczego należy stosować system ochrony spawacza?

Urządzenia stosowane na stanowiskach przeznaczonych do wykonywania prac spawalniczych mają na celu ochronę spawacza, zwiększenie jego komfortu, a także redukcję szkodliwych dla środowiska i dla człowieka dymów. Wpływają też pozytywnie na samopoczucie pracowników oraz na wydajność pracy. Brak odpowiednio dostosowanej filtrowentylacji spawalniczej może mieć również negatywny wpływ na żywotność maszyn przemysłowych.

Comments (0)

Dodaj komentarz