Tablica inspiracji
Posted By Posted On

Czym jest moodboard?

Tablica nastroju czy tablica inspiracji? A może nastrojowe zestawienie pełne inspiracji? Choć nazw jest wiele, moodboard to doskonałe narzędzie pozwalające na wprowadzenie zmian we wnętrzu jeszcze przed zakupem wyposażenia. Będący kolażem zdjęć, rysunków, faktur, wzorników czy kolorów moodboard stanowi znakomitą poradę wzorniczą wizualizującą, jak mogłoby wyglądać nasze wnętrze po konkretnej aranżacji. Czym zatem jest moodboard? Na to pytanie odpowiada Aldona Mioduszewska, ekspert Galerii Wnętrz DOMAR, największej galerii wyposażenia wnętrz w Polsce.

Profesjonalne moodboardy od lat stanowią niezastąpione narzędzie do tworzenia koncepcji aranżacyjnych we wzornictwie oraz projektowaniu mody. Będąc swoistym „poradnikiem stylu”, moodboard nazywany jest także „tablicą inspiracji” lub „tablicą nastoju” i swoje narodziny zawdzięcza magazynom modowym wyznaczającym ich czytelnikom kolejne trendy.

„Wielu z nas może kojarzyć moodboardy jako tablice z kolorowych czasopism, na których styliści dla danego elementu odzieży układają konkretne stylizacje z jego wykorzystaniem. To samo robi się w przypadku aranżacji wnętrz. Zastanawiamy się nad jadalnią w stylu boho? A może nie wiemy, jak zaaranżować miejsce pracy? Z pomocą przychodzą moodboardy, na których w łatwy sposób przedstawimy naszą koncepcję, jak i sprawdzimy spójność poszczególnych elementów wystroju. Co ważne, aby tego typu tablice mogły w jak najbardziej precyzyjny sposób nam pomóc, warto je skonsultować lub powierzać ich wykonanie profesjonalistom. Dobrze zrobiony moodboard znakomicie sprawdzi się zarówno w home stagingu, jak i w momencie domowego planowania zmian aranżacji w naszym mieszkaniu” – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, ekspert Galerii Wnętrz DOMAR.

Jak powstaje moodboard?

Moodboardy w katalogach wnętrzarskich są tworzone według prostego klucza: „W pierwszej kolejności wybieramy style wnętrzarskie. Następnie dobieramy meble kluczowe dla danego pomieszczenia, czyli na przykład sofę dla salonu lub stół dla jadalni. Na koniec całość danego moodboardu uzupełniamy wyposażeniem pomocniczym oraz odpowiednimi dodatkami. W ten sposób powstaje jasny i prosty poradnik, dzięki któremu gustownie urządzimy każde wnętrze.” – wyjaśnia ekspert Galerii Wnętrz DOMAR.

Moodboard jest także kolażem fotografii, rysunków, faktur, tkanin, wzorników, kolorów i wielu innych elementów, które pokazują koncepcję lub  wizję projektową, czyli to, jak mogłoby wyglądać nasze wnętrze po aranżacji. Moodboard jest niezastąpionym i niedrogim narzędziem – a gdy tworzy go profesjonalista, stanowi znakomitą poradę wzorniczą.

Wplanuj się w aranżację

Podejmując się zaaranżowania przestrzeni domu czy mieszkania, zawsze mamy wiele różnych wyobrażeń o tym, jak powinny wyglądać nasze wymarzone cztery kąty. Jednak zderzenie oczekiwań i realiów bywa czasem bolesne. Dlaczego? Ponieważ nie każdy posiada umiejętności odpowiedniego zagospodarowania metrażu, zestawiania kolorów i stylów aranżacyjnych, a także zapanowania nad gabarytami mebli. Co w takim wypadku zrobić? Jak doradza Aldona Mioduszewska, w trudach procesu aranżowania naszego lokum z pomocą przychodzi zawierający moodboardy katalog wnętrzarski DOMAR:

Od moodboardu do zakupu

„Moodboardy w nowym Katalogu Wnętrzarskim DOMAR zostały przygotowane pod kątem spójności stylistycznej przez architekt wnętrz Sylwię Gulewicz-Wysocką. Co ważne, moodboardy zostały zróżnicowane cenowo, tym samym dopasowując się do potrzeb i zasobności portfela. Oprócz tego, w katalogu znajdują się bloki tematyczne i pakiety, które dzielą się pod kątem zastosowania w danym pomieszczeniu na przykład pakiet do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego, ale i konkretnej stylistyki”.

Oferta wyposażenia wnętrz na rynku jest bardzo bogata, a zapoznanie się z nią wymaga sporo czasu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam moodboardy, stanowiące profesjonalny przewodnik po najnowocześniejszych trendach, technologiach i rozwiązaniach. Te dostępne w nowym Katalogu Galerii Wnętrz DOMAR to nie tylko kompendium wiedzy o najmodniejszych i najróżniejszych stylach wnętrzarskich, ale również ogromna dawka inspirujących pomysłów na łatwe zagospodarowanie naszej wymarzonej przestrzeni.

Comments (0)

Dodaj komentarz