
Czym w praktyce jest dach ekstensywny?
Dachy ekstensywne pojawiły się w polskiej przestrzeni już kilkadziesiąt lat temu, jednak obecnie – dzięki postępującej modzie na dbanie o środowisko, można spotkać je coraz częściej. Inwestują w nie zarówno duże, jak i te mniejsze miasta. Jest to godny pochwały pomysł, który zapewnia zwiększenie atrakcyjności wizualnej przestrzeni miejskich, jak również realny wkład w produkowanie czystego powietrza.
Dach ekstensywny – czyli jaki?
Każdy wie, jak może wyglądać zielony dach. Kojarzy się z pełnymi roślinności przestrzeniami, pięknie prezentującymi się z lotu ptaka.
Nie każda jednak zielona przestrzeń dachowa jest ekstensywna. Dlaczego? Ponieważ w praktyce dachy ekstensywne są połaciami nieużytkowymi. Nie oznacza to, że nic się na nich nie dzieje, ale po prostu nie są przeznaczone dla ludzi. Ich konstrukcja nie jest na tyle mocna i stabilna, bo można było wykorzystywać je jako przestrzeń rekreacyjną, jako miejskie ogrody, mini parki czy tarasy z basenami.
Dach ekstensywny to po prostu taki dach, który został zagospodarowany roślinnością pełniącą funkcję małych miejskich płuc, ale człowiek nie ma do nich dostępu.
Co sadzi się na dachu ekstensywnym?
W związku z tym, że dachy ekstensywne nie są budowane po to, by ludzie czuwali nad nimi i pielęgnowali posadzoną na nich roślinność, przy ich tworzeniu należy bardzo ostrożnie dobrać taką florę, która nie będzie potrzebowała stałej opieki ogrodników. Z tego względu na tego typu przestrzeniach sadzi się rośliny o wysokiej odporności na mróz, ostre promienie słoneczne i silny wiatr. Najważniejsze jest to, by dobrze znosiły zmienne warunki atmosferyczne i radziły sobie same, bez pomocy człowieka.
Za roślinność odpowiednią na dachy ekstensywne odpowiada między innymi producent trawy z rolki oraz różnego rodzaju traw i bylin. Tego typu specjalistyczne firmy zadbają o odpowiedni dobór roślinności, która sprawdzi się w przypadku dachów zielonych.
Comments (0)