Posted By Posted On

Dlaczego włosy wypadają w nadmiarze?

Na co dzień poświęcamy całkiem sporo czasu na pielęgnację włosów. Wydaje nam się, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by wyglądały pięknie i zdrowo. Mimo to czasami włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Co może być przyczyną utraty zbyt dużej ilości włosów?

Nadmiernie wypadające włosy są zawsze powodem do niepokoju. Wszyscy bowiem mamy świadomość, że może to oznaczać nieprawidłowości zachodzące w organizmie lub wręcz jakieś rozwijające się zmiany chorobowe. Nie ma sensu jednak popadać we frustrację, bo przyczyn wypadania włosów jest naprawdę wiele, a z większością można sobie poradzić we własnym zakresie. Najważniejsze jednak jest to, by ustalić powód zwiększonego wypadania włosów. Jeśli będziesz umiała odpowiedzieć na pytanie: dlaczego strasznie wypadają mi włosy, będziesz mogła odpowiednio zareagować i powstrzymać ten proces.

Osłabienie organizmu

To bardzo częsta przyczyna wypadania włosów. Przemęczenie organizmu, długotrwały stres i depresja to jedne z powodów osłabienia organizmu. Taki stan może też pojawić się jako skutek przebytych chorób, i to nawet tych tak prozaicznych, jak angina czy przeziębienie. Sił nie dodaje nam też niewłaściwy tryb życia, a więc niewystarczająca ilość snu, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, nieprawidłowa dieta, nadmiar używek i brak aktywności fizycznej.

Przewlekłe lub bardzo poważne choroby

Nadmierne wypadanie włosów może towarzyszyć każdej poważnej chorobie. Począwszy od tych nowotworowych poprzez trudne choroby zakaźne czy choroby tarczycy. Każda z takich dolegliwości wymaga przyjmowania leków, i to czasem w sporych ilościach, a te, jak wiadomo, mają różne skutki uboczne. Często to one są właśnie powodem wypadania włosów. Nie należy też lekceważyć anemii, która nieleczona może prowadzić nie tylko do utraty włosów, ale do wyniszczenia organizmu.

Nieprawidłowa dieta

Bardzo duży wpływ na stan włosów ma nasza dieta. W zasadzie niemal każdy niedobór jakichś witamin i składników mineralnych może doprowadzić do osłabienia i wypadania większych ilości włosów. By cieszyć się piękną fryzurą, trzeba stale dostarczać organizmowi produktów bogatych w witaminy A, B, w kwas foliowy, a także w takie związki jak krzem, magnez, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wszystko to znajduje się w warzywach, owocach, orzechach, jajkach, rybach, mięsie białym i czerwonym.

Niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja włosów

Błędy w pielęgnacji i nadmiar zabiegów stylizacyjnych są naprawdę zgubne dla włosów. Nieodpowiednie kosmetyki, ciągłe suszenie, prostowanie lub kręcenie włosów sprawiają, że te stają się najpierw osłabione, a potem wypadają. Na wypadanie włosów szczególnie narażone są włosy farbowane. Pielęgnacja ich musi być szczególnie intensywna i – co ważne – konsekwentna. Tu konieczne jest wdrożenie całego programu nie tylko nawilżania włosów, ale także odbudowy ich zwykle uszkodzonej struktury. Uważnie należy wybierać kosmetyki do włosów, począwszy od szamponów, które nie powinny zawierać zbyt agresywnych detergentów, a skończywszy właśnie na farbach do włosów, w których składzie nie powinno być przynajmniej amoniaku.

 

Comments (0)

Dodaj komentarz