oczyszczanie kominak
Posted By Posted On

Jak łatwo usuwać popiół z kominka?

Regularne usuwanie popiołu z kominka lub pieca kominkowego jest bardzo ważnym zabiegiem. W jaki sposób ułatwić sobie to dość mozolne i brudne zadanie?

Dlaczego trzeba usuwać popiół z kominka?

Popiół w kominku powstaje na skutek spalania drewna. Nie nadaje się on już do spalenia, dlatego trzeba go usunąć, by móc znów korzystać z kominka bez przeszkód. Duża ilość popiołu może bowiem powodować problemy z paleniem się drewna.

Regularne usuwanie popiołu z kominka jest zatem bardzo ważnym zadaniem, które dotyczy każdej osoby korzystającej z takiej metody ogrzewania pomieszczenia czy budynku.

Jak usunąć popiół z kominka?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie popiołu z kominka. Jak można szybko i łatwo usunąć popiół z kominka?

Obecnie większość kominków wyposażona jest w specjalny pojemnik na popiół, który znajduje się pod rusztem. Można zatem go wyjąć i wsypać popiół do pojemnika na tego typu odpady.

Do zgarnięcia popiołu można użyć akcesoriów kominkowych jak pogrzebacz albo szczotki do czyszczenia komina. Należy wtedy skierować popiół na ruszt, by wpadł on do pojemnika. Tak można łatwo usunąć większość popiołu z dna komory paleniskowej. Pozostałe resztki można natomiast usunąć za pomocą szczotki i zmiotki.

Do usuwania popiołu można też użyć specjalnego odkurzacza do popiołu. Urządzenie takie jak odkurzacze kominkowe – https://keffner.pl/pl/c/Odkurzacze-kominkowe/17 pozwalają na szybkie zebranie popiołu do worka znajdującego się w odkurzaczu.

Dostępne są też w sprzedaży separatory do popiołu, które podłączane są do odkurzacza. Pozwalają one na umieszczenie popiołu w specjalnym pojemniku.

Jak powinno odbywać się czyszczenie kominka z popiołu?

Jeśli chcesz wyczyścić kominek z popiołu, pamiętaj o poniższych czynnościach:

• Przed rozpoczęciem czyszczenia kominka upewnij się, że wszystkie płomienie zo-stały zgaszone, w kominku nie znajduje się gorący popiół, a sam kominek jest zim-ny.
• Pamiętaj, aby zawsze nosić rękawice ochronne podczas czyszczenia kominka, po-nieważ popiół mocno brudzi.
• Popiół usuń następnie za pomocą szczotek, odkurzacza i czy przystawki w formie separatora do odkurzania popiołu z kominka. Wynieś również popiół zgromadzony w pojemniku pod kominkiem.
• W przypadku trudnych do zebrania zanieczyszczeń może też wykorzystać metodę mokrego czyszczenia. Popiół jest mieszany z wodą i mieszankę należy następnie zebrać, na przykład ręcznikiem papierowym lub szufelką.

Najłatwiejszym sposobem, aby pozbyć się popiołu z kominka, są zatem odkurzacze kominkowe. Dzięki nim można łatwo i wygodnie zebrać popiół z komory kominka. Gdy często w nim palimy, warto wiec pomyśleć o zakupie takiego urządzenia, by ułatwić sobie usuwanie popiołu.

Comments (0)

Dodaj komentarz