ciaza
Posted By Posted On

Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Ciąża oznacza, że organizm przyszłej mamy doświadczy wielu zmian, a te z kolei wiążą się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Zdrowe odżywianie się to podstawa – posiłki przyszłej mamy powinny być pełnowartościowe i regularne.

Co warto jeść, a z czym lepiej się pożegnać na jakiś czas? Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla kobiet w ciąży?

Jak należy się odżywiać w ciąży?

Regularność posiłków jest niezmiernie istotna. Należy spożywać niewielkich 5-6 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych. Pozwoli to nie tylko zapobiec wahaniom poziomu cukru, ale też jest niezwykle pomocne w walce z mdłościami, które towarzyszą wielu kobietom w pierwszych etapach ciąży. Jeżeli chodzi o produkty zbożowe (chleb, płatki etc.), warto wybierać te pełnoziarniste. Zawierają one nawet dwukrotnie więcej składników odżywczych niż produkty zbożowe wysoko przetworzone. Między posiłkami można sięgnąć po zdrową przekąskę – szczególnie polecane dla kobiet w ciąży są migdały. Są bogactwem wartości odżywczych, oraz pomagają radzić sobie z nudnościami.

Posiłki powinny być różnorodne i lekkostrawne. Należy unikać smażonych, obficie przyprawianych potraw. Dobrze, aby każde danie zawierało dodatek warzyw i owoców – mogą być surowe, blanszowane bądź gotowane na parze. Zawierają nie tylko duże ilości witamin, ale też błonnika, który pomaga zwalczać zaparcia, które mogą dokuczać ciężarnym. Jeżeli ktoś nie przepada za warzywami, ich dzienną porcję łatwiej będzie sobie przemycić w postaci owocowo-warzywnego koktajlu.

Odpowiednio skomponowana dieta dla kobiet w ciąży powinna zawierać dobrej jakości tłuszcze. Zaleca się spożywać tłuste ryby morskie, ponieważ zawierają one kwasy DHA – niezwykle istotny składnik jeżeli chodzi o rozwój układu nerwowego i siatkówki oka płodu. Jako że raczej nie są to produkty często jadane przez Polaków, kwasy DHA warto suplementować. Bardzo ważne jest również dostarczanie sobie odpowiedniej ilości białka. Jego źródłami są m.in. jaja, mięso, ryby, drób, rośliny strączkowe oraz migdały.

ciaza

Dieta dla kobiet w ciąży – co jeść, a czego unikać?

Nawet jeżeli przyszła mama nie odczuwa pragnienia, powinna wypijać ok. 2,5 litra płynów dziennie, najlepiej w postaci wody mineralnej, czy niesłodzonych herbat ziołowych. Do wody można dodawać naturalne dodatki smakowe, takie jak listki mięty, kawałki owoców czy imbiru (imbir jest sprawdzonym sposobem na ciążowe mdłości).

Należy zrezygnować z niezdrowej żywności typu fast food i ograniczyć spożycie słodyczy. Aby zbyć ochotę na słodkości, warto sięgnąć po suszone owoce, a dobrą alternatywą dla słonych smażonych frytek mogą być pieczone w piekarniku ziemniaki oprószone ziołami.

Ostrożnie ze słonymi przekąskami i ogólnie, z solą, ponieważ jej nadmierne spożycie zwiększa ryzyka nadciśnienia tętniczego. Będąc w ciąży, koniecznie należy unikać produktów zawierających surowe mięso (sushi, tatar), surowe jaja (często są składnikiem niektórych deserów, np. musów) czy serów wytwarzanych z surowego mleka (wyroby regionalne) – takie produkty mogą być źródłem zakażenia groźnymi chorobami.

Comments (0)

Dodaj komentarz