lochy knury prosieta
Posted By Posted On

Karmienie loch, knurów, prosiąt

W jaki sposób żywić świnie? Czy żywienie knurów różni się znacząco od sposobu karmienia loch? O czym nie zapomnieć podczas żywienia karmiących loch? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Żywienie trzody chlewnej

Co jest najważniejsze w żywieniu trzody chlewnej ? Hodowcy zwykle przykładają dużo uwagi do jak najwyższej produktywności i efektywności całej hodowli. W tym celu stosowane są mieszanki paszy, które pozwalają na ekonomiczny i szybki dobowy przyrost masy. Poza tym podczas kompletowania składu mieszanki warto pamiętać o dostarczeniu świniom wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Warto rozdzielić sposób żywienia trzody chlewnej w zależności od rodzaju świń. Wyróżniamy:

  • luźne lochy

  • lochy w ciąży niskiej

  • lochy w wysokiej ciąży

  • karmiące ochy w trakcie laktacji

  • prosięta przed odsadzeniem

  • prosięta po odsadzeniu

  • knury

Żywienie trzody chlewnej odbywa się więc w różny sposób w zależności m.in. od aktualnego stanu fizjologicznego lochy, wieku lub płci świni.

karmienie malych prosiat

Jak karmić lochy ciężarne?

Żywienie trzody chlewnej najbardziej dynamicznie zmienia się w przypadku ciężarnych loch. Na dwa do trzech dni przed planowanym kryciem warto zwiększyć ilość pobieranej paszy przez luźne lochy. Pozwoli to zwiększyć średnią liczebność miotu poprzez dodanie energii lochom. W początkowym stadium ciąży (lochy w niskiej ciąży) płody nie rozwijają się bardzo szybko. Sama locha nie ma także zbyt dużego zapotrzebowania energetycznego. Warto natomiast wspomnieć o tym, że ciężarne lochy odczuwają zwiększone łaknienie – ciężko im osiągnąć stan sytości. Aby nie rywalizowały ze sobą o karmę, warto umieścić lochy w niskiej ciąży w kojcach indywidualnych.

Lochy w ciąży wysokiej powinny mieć dostęp do paszy do woli. Niezależnie od tego, czy wykorzystywana jest karma sucha, czy żywienie na mokro, locha buduje wtedy zapas energetyczny na czas karmienia prosiąt. Między 85, a 111 tygodniem ciąży lochę można też dodatkowo dokarmiać. Warto natomiast podnieść wartość odżywczą pokarmu w trakcie ciąży wysokiej.

Żywienie trzody chlewnej – lochy karmiące i prosięta

Lochy karmiące prosięta w dużej mierze wykorzystują zgromadzony w trakcie wysokiej ciąży zapas energii. Nie ma więc potrzeby zwiększania ilości paszy.

Żywienie prosiąt w pierwszym okresie uzależnione jest od ilości mleka posiadanego przez lochę. W okresie zmiany z pokarmu płynnego (mleko lochy) na stały, warto zastosować u prosiąt mokrą karmę. Normą jest występowanie biegunek w okresie przejściowym. Nie należy zapominać o tym, żeby w okresie odsadzeniowym karma dla prosiąt zawierała pewną ilość mleka (lub serwatki w proszku).

Żywienie knurów – jak karmić rozpłodników?

Najbardziej indywidualne podejście do żywienia trzody chlewnej należy zastosować w przypadku knurów. Warto wziąć pod uwagę między innymi liczbę planowanych kryć. Hodowca nie powinien dopuścić do nadmiernego zatłuszczenia knura przed inseminacją. Żywienie w tym okresie bezpośrednio wpływa na jakość nasienia. Warto zadbać o zwiększoną dawkę fosforu i wapnia.

Partnerem materiału jest Livelle

Comments (0)

Dodaj komentarz