kwas pantotenowy
Posted By Posted On

Kwas pantotenowy, czyli kilka słów o witaminie B5

Uczestniczy w metabolizmie energetycznym i występuje we wszystkich żywych komórkach ludzkiego organizmu. O jakim związku chemicznym mowa? To kwas pantotenowy, bohater dzisiejszego artykułu. Co warto wiedzieć o witaminie B5, jakie jest jej zastosowanie i gdzie należy jej szukać? Przedstawiamy garść najważniejszych informacji.

Co warto wiedzieć o witaminie B5?

Witaminy często posiadają więcej niż jedno pożyteczne działanie na funkcjonowanie organizmu. Nie inaczej jest w przypadku kwasu pantotenowego. To rozpuszczalna w wodzie witamina B5, która przyczynia się do wytwarzania energii ze spożywanego pokarmu. Ale to nie koniec licznych właściwości. Ponadto może chronić serce przed chorobą niedokrwienną, zapobiega siwieniu włosów i bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczu i węglowodanów.

Warto także wiedzieć, że witamina B5 składa się z kilku związków chemicznych. To nie tylko kwas pantotenowy, ale również panteina, pantenol czy koenzym A. Nie bez znaczenia dla klientów jest inna właściwość witaminy B5, czyli sprzyjanie redukcji uczucia zmęczenia i znużenia. Co więcej, jest wykorzystywana w suplementach na stres, ponieważ wspiera działanie układu nerwowego.

Produkty spożywcze zawierające witaminę B5

Po zapoznaniu się z tak wieloma właściwościami kwasu pantotenowego wielu z Was zapewne zastanawia się już, w jakich produktach spożywczych i syntetycznych można znaleźć witaminę B5. Jej bogatym źródłem jest między innymi mięso z kurczaka, wątróbka oraz tłuste ryby, takie jak śledzie czy makrele. Kto nie przepada za produktami odzwierzęcymi z racji przekonań lub walorów smakowych, może wybrać np. brązowy ryż albo otręby pszenne.

Gdy potwierdzone stosownymi badaniami niedobory witaminy B5 są powodem do niepokoju, można spróbować suplementacji zrównoważonej diety. Rynek preparatów uzupełniających ma pod tym względem wiele do zaoferowania. Kwas pantotenowy pojawia się na półkach sklepowych rzadziej niż popularniejsza witamina B12 lub B1 (protoplasta wszystkich witamin!), ale jest częścią kompleksów witamin z grupy B. Jakie produkty zasługują na rekomendację?

Suplementy diety z witaminą B5

Wyłoniliśmy kilka suplementów diety z oferty chętnie odwiedzanego e-sklepu Shaman.pl. Wśród naszych propozycji jest np. Jarrow Formulas Pantethine, czyli pantetyna. Opakowanie suplementu diety z witaminą B5 mieści 60 kapsułek miękkich, a każda z nich zawiera 450 mg kwasu pantotenowego. Jest to produkt wspierający poprawę samopoczucia, chociaż jest przyjmowany także przez sportowców i osoby aktywne fizycznie.

Witaminę B5 znaleźć można w kompleksie Doctor’s Best – Fully Active B-Complex with Quatrefolic. W składzie produktu zawierającego 30 kapsułek jest też m.in. witamina B1, B2, B3 czy B6. Podobnie jak w przypadku Universal Nutrition – Vitamin B Complex lub Jarrow Formulas – B-Right. Ten ostatni produkt to prawdziwy bestseller sklepu Shaman.pl

Opakowania obu ostatnich propozycji składają się ze 100 łatwo przyswajalnych tabletek z suplementem z witaminą B5. Za każdym razem warto pamiętać, aby ściśle przestrzegać zalecanej normy spożycia, o której wspomina napis na etykiecie oraz osobna informacja na stronie producenta lub dystrybutora.

Comments (0)

Dodaj komentarz