ciecie woda
Posted By Posted On

Na czym polega cięcie wodą?

Pewnie zdarzyło Ci się wielokrotnie ciąć różne materiały za pomocą piły ręcznej lub elektrycznej. Możliwe, że za każdym razem widziałeś, że aby utrzymać równą krawędź cięcia, musisz ciąć bardzo powoli, bo w przeciwnym razie powstanie duża ilość ciepła, która stopi lub spali krawędzie. W sytuacji cięcia materiałów ozdobnych taka sytuacja nie może mieć miejsca, dlatego do cięcia używa się wody. Sprawdź, na czym to polega.

Jak to możliwe, że woda tnie twarde materiały?

Cięcie strumieniem wody to rodzaj obróbki materiałów, polegający na cięciu prawie każdego rodzaju materiału, bez względu na jego twardość. W tym procesie pompy ciśnieniowe dostarczają do specjalnej głowicy strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, z prędkością nawet trzykrotnie większą niż prędkość dźwięku. W ten sposób wytwarzana jest siła, która jest w stanie przeciąć prawie każdy materiał. Dzięki temu technologia cięcia wodą jest doskonałym rozwiązaniem do cięcia materiałów wrażliwych termicznie. 

Technologia cięcia strumieniem wody pojawiła się już w połowie XVIII wieku. Początkowo do wydobywania węgla stosowano zasadę cięcia strumieniem wody. Rosja i Nowa Zelandia to dwa pierwsze kraje, które zastosowały tę technologię w kopalniach. Technologia od jej powstania znacznie się rozwinęła, ale cięcie wodą w Kielcach wykorzystuje tę samą ideę, w komputerowo sterowanym wydaniu.

Jak działa przecinarka wodna?

Choć jest zajęciem, które wymaga ogromnej precyzji, cięcie wodą w Jędrzejowie materiałów, z których produkowane są okładziny schodów, paneli kamiennych, czy blatów kuchennych wymaga tylko niewielkiego nadzoru człowieka. Pod względem technicznym jest to szczególny rodzaj obróbki numerycznej (CNC). Specjalne pompy służą do wytwarzania ekstremalnie wysokiego ciśnienia wody, a do jej przemieszczania wody używana jest rura wysokociśnieniowa. 

Kiedy woda pod ciśnieniem dociera do głowicy tnącej, przechodzi przez otwór, pod którym znajduje się przecinany materiał. Sekcja tnąca jest wykonana z wyjątkowo odpornych materiałów, takich jak rubin, diament lub niektóre rodzaje spiekanych węglików. Pompa ze wzmacniaczem może wytwarzać ciśnienie nawet 90 tysięcy psi. Generowany strumień osiąga prędkość ponad trzech tysięcy kilometrów na godzinę! Takiej sile nie oprze się nawet najtwardszy kamień, z którego robi się schody i panele ścienne.

Comments (0)

Dodaj komentarz