kredyt we frnkach
Posted By Posted On

Niekorzystne kredyty frankowe. Jak walczyć o swoje prawa jako frankowicz?

Kredyty frankowe, które kiedyś były bardzo korzystne, obecnie są bardzo często kulą u nogi kredytobiorcy. Co spowodowało, że kredyty frankowe straciły na popularności? Jak walczyć o swoje prawa jako frankowicz – posiadacz kredytu we franku szwajcarskim?

Czym są kredyty frankowe?

Kredyty we frankach szwajcarskich (CHF) były popularne w Polsce jako kredyty hipoteczne na kupno mieszkania czy budowę domu. Udzielane były one w dużych liczbach zwłaszcza w latach 2005-2008.

Popularność tych kredytów wynikała głównie z ich niskich kosztów, ponieważ oprocentowanie było niższe niż w przypadku kredytów udzielanych w złotówkach. W efekcie raty tych kredytów były mniejsze.

Popularność kredytów frankowych szybko jednak zmalała. Wynikało to z nagłych zmian kursowych oraz wzrostu stóp procentowych w Szwajcarii. W rezultacie wiele osób, które posiadały kredyt hipoteczny we frankach, musiało zacząć spłacać go w znacznie wyższych ratach. W związku z tym kredyty frankowe okazały się nieopłacalne.

Dodatkowo pojawił się problem związany z klauzulami niedozwolonymi, abuzywnymi w umowach kredytów we franku szwajcarskim. Klauzule te dotyczyły przeliczania kursów walut w niekorzystny dla kredytobiorców sposób. Według orzecznictwa sądów, uprawnia to do wypowiedzenia umowy kredytu przez klienta albo do zmiany jego waluty.

Jak walczyć o swoje prawa jako frankowicz?

Jeśli jesteś frankowiczem i masz problemy ze spłatą kredytu we frankach szwajcarskich, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby walczyć o swoje prawa:

  • Skontaktuj się z bankiem – w pierwszej kolejności warto spróbować porozmawiać z bankiem i spróbować wynegocjować zmianę warunków kredytu.
  • Skorzystaj z pomocy kancelarii frankowej – nie zawsze bank jest skłonny do zmian, dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy kancelarii frankowej, która specjalizuje się w pomaganiu osobom z problemami z kredytami we frankach. Kancelarie te oferują doradztwo prawne i reprezentują klientów w postępowaniach sądowych.
  • Skorzystaj z pomocy organizacji wspierającej frankowiczów – możesz również skorzystać z pomocy organizacji, które kierują swoje wsparcie do osób z problemami z kredytami we frankach. Takie organizacje mogą pomóc w uzyskaniu informacji.

Osobom takim jak frankowicze Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/kredyty-walutowe/ oferują dostęp do sprawdzonych kancelarii frankowych, które wygrały dla klientów już wiele spraw. Dokładne informacje o ich ofertach można sprawdzić na ich stronach w internecie.

Frankowicze mogą zatem walczyć o swoje prawa i skorzystać ze wsparcia kancelaria prawnych i organizacji, by dzięki temu uzyskać lepsze warunki spłaty kredytu frankowego albo nawet umorzyć go.

Comments (0)

Dodaj komentarz