uklad plastyfiukjacy
Posted By Posted On

Podstawowe elementy układów plastyfikujących

W przemyśle stosuje się różnorodne metody obróbki tworzyw sztucznych. Do tego typu technik zalicza się również kształtowanie plastikowych elementów za pomocą odpowiednio dobranych wytłaczarek oraz wtryskarek. Sprawne działanie wspomnianych urządzeń zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest dysponowanie wysokiej klasy układem plastyfikującym. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego? Przeczytaj koniecznie niniejszy artykuł.

Czym jest układ plastyfikujący?

Pod pojęciem układów plastyfikujących najczęściej rozumie się podzespoły odpowiadające za uplastycznianie danego tworzywa poddawanego obróbce za pomocą wtryskarki. Warto mieć świadomość, że formowanie materiału stanowi jeden z etapów pracy wykonywanej przez wspomniane urządzenie. Fazę tę poprzedza podgrzanie tworzywa do optymalnej temperatury, natomiast tuż po niej następuje schłodzenie plastiku. Przeprowadzony umiejętnie przez układy plastyfikujące proces uplastycznienia konkretnego wyrobu sprawia, że można mu nadać dowolny kształt, zgodnie z własnymi oczekiwaniami i upodobaniami. Poszczególne modele układów plastyfikujących różnią się między sobą wielkością oraz budową. Artykuły te można podzielić z uwagi na liczbę ślimaków, w które zostały wyposażone. W ten sposób wyodrębnia się układy jednoślimakowe oraz dwuślimakowe. Pierwsze z nich mogą być zaopatrzone np. w ślimaki konwencjonalne, dwuwchodowe albo barierowe. Drugie natomiast zwykle zalicza się do kategorii materiałów współbieżnych, wyróżniających się obrotem obu silników w tę samą stronę.

Co wchodzi w skład standardowego układu plastyfikującego?

Układy plastyfikujące zawierają w sobie różne elementy. Najważniejszym z nich jest ślimak służący do uplastycznienia tworzywa oraz nadawania mu odpowiedniej konsystencji poprzez dokładne wymieszanie ze sobą różnorodnych składników. Właściwie funkcjonujące ślimaki odpowiadają również za przelewanie uplastycznionej masy do formy. Układy plastyfikujące oferowane przez takie firmy, jak Pol-Service, składają się również z głowicy, cylindra oraz zaworu zamykającego. Tego typu elementy na ogół odznaczają się wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać o poddawaniu ich systematycznej regeneracji oraz procesom konserwacyjnym. To bowiem zwiększa ich żywotność.

Comments (0)

Dodaj komentarz