pompa srubowa
Posted By Posted On

Pompy śrubowe – jak działają i kiedy są używane?

Pompy są powszechnie wykorzystywane w wielu procesach przemysłowych. Wśród wielu modeli stosowanych pomp znajdują się także te śrubowe. Jak one działają i kiedy stosowane są najczęściej?

Jak działa pompa śrubowa?

Pompy śrubowe to rodzaj pomp, w których ruch posuwisty jest wywoływany przez obracającą się śrubę.

Pompy śrubowe najczęściej napędzane są elektrycznie, a ich wydajność i ciśnienie są zróżnicowane zależnie od typu urządzenia. Pompy te są bardziej wydajne niż pompy tłokowe, ponieważ nie występują w nich straty spowodowane tarciem.

Kiedy stosuje się pompy śrubowe?

Są one często stosowane do przepompowywania cieczy o dużej lepkości, takich jak oleje i inne substancje chemiczne. Są też bardziej odporne na zanieczyszczenia.

Ze względu na swoje przeznaczenie pompy śrubowe są często stosowane w przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Wykorzystuje się je też w branży kosmetycznej, farmaceutycznej.

Zalety pomp śrubowych

Do najważniejszych zalet pomp śrubowych zaliczane są:

  • Wysoka wydajność – wyróżniają się one wyższą wydajnością niż inne popularne pompy, czyli pompy tłokowe, ponieważ nie dochodzi w nich do nadmiernych strat spowodowanych tarciem.
  • Odporność na zanieczyszczenia – mogą być one używane do transportowania zanieczyszczonych i lepkich cieczy bez ryzyka utraty ich wydajności i szybkiego zniszczenia.
  • Różne warianty ciśnienia i wydajności – dostępne w sprzedaży pompy śrubowe sprzedawane są w wielu wariantach ciśnienia i wydajności oraz pozwalają na ich regulowanie, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, w których wymagane jest kontrolowanie przepompowywanej cieczy.
  • Niskie koszty eksploatacji – pompy tego rodzaju nie wymagają tak częstego serwisowania jak pompy tłokowe, ponieważ są w mniejszym stopniu narażone na usterki.
  • Niezawodność – wyróżniają się ona wysoką efektywnością oraz niskim ryzykiem awarii, dlatego też mogą pracować przez długi czas bez konieczności ich serwisowania.
  • Możliwość używania ich w różnych pozycjach – można zamontować je w praktycznie dowolnej pozycji, na przykład w pozycji pionowej, gdy wymaga tego miejsce ich zainstalowania.

Gdzie warto kupić pompę śrubową?

Aktualnie pompy śrubowe dostarcza wielu producentów, dlatego warto zapoznać się z wieloma dostępnymi modelami przed zdecydowaniem się na zakup.

Z różnymi wariantami pomp śrubowych można zapoznać się na witrynach producentów, gdzie prezentowane są także ich najważniejsze parametry techniczne.

Pompy śrubowe są zatem bardzo dobrym wyborem dla wielu zakładów, w których konieczne jest efektywne pompowanie różnych typów cieczy.

Comments (0)

Dodaj komentarz