przyczepka samochodowa
Posted By Posted On

Przyczepy samochodowe – czym się różnią od siebie?

Stosowanie przyczep samochodowych znacznie ułatwia transport dużych ładunków. Przed wynajęciem, warto dowiedzieć się jaki rodzaj przyczepy będzie najlepszy. Jakie są dostępne i na co się zdecydować?

Jak dobrać rodzaj przyczepki samochodowej?

Przyczepy samochodowe są wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i na prywatny użytek. Za ich pomocą można transportować sprzęty budowlane, samochody, łodzie, materiały budowlane, czy każdy inny większy ładunek, który nie mieści się w środku samochodu. Warto wiedzieć, że przyczepy dostępne są w różnych rodzajach, dzięki czemu można dopasować jej rodzaj do własnych potrzeb. Standardowe przyczepy dostępne są w opcji jedno lub dwuosiowej. Dzielą się również ze względu na poziom możliwego obciążenia na te do 750 kg oraz te, którymi można transportować ładunek nawet do 3500 kg. Mają one wzmocnione zawieszenie, które wytrzyma duży ciężar.

Do przewozu samochodów wykorzystuje się lawety, na których bezpiecznie umieszcza się drugi pojazd. Dostępne są także specjalne przyczepy do transportu jachtów i łodzi. Wybierając przyczepę należy dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi uprawnień. Nie zawsze prawo jazdy kategorii B jest wystarczające do prowadzenia pojazdu z przyczepą.

Dlaczego warto dopasować rodzaj przyczepy do ładunku?

Zapewnienie odpowiedniej przyczepy do transportu gwarantuje bezpieczeństwo i niweluje ryzyko szkód. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku przewozu wartościowego sprzętu. Przyczepki podłodziowe są najczęściej trzyosiowe, dzięki czemu dobrze amortyzują kosztowny ładunek przed uszkodzeniami i możliwymi zarysowaniami. Podobnie jest w przypadku lawet. Bardzo często przewożone są na nich drogie lub zabytkowe samochody o dużej wartości, należy więc zapewnić możliwie jak największy poziom zabezpieczenia. Dodatkowo liczą się umiejętności kierowcy. Należy pamiętać, że podczas jazdy z tak dużym obciążeniem, ważne jest sprawne manewrowanie oraz zachowanie dużej ostrożności.

Comments (0)

Dodaj komentarz