W jakich sytuacjach potrzebny jest lekarz pierwszego kontaktu?
Lekarz pierwszego kontaktu to specjalista, do którego chory zgłasza się w pierwszej kolejności. Konsultacje lekarskie odbywają się z różnych przyczyn. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może poprowadzić proces leczenia chorego lub skierować go do poradni specjalistycznej. W jakich sytuacjach należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu?
Kim jest lekarz pierwszego kontaktu?
Lekarz pierwszego kontaktu jest specjalistą, do którego pacjent zgłasza się w pierwszej kolejności. Najczęściej jest to lekarz POZ., czyli podstawowej opieki zdrowotnej. Bardzo ważne, aby lekarz pierwszego kontaktu w Inowrocławiu i w każdej innej placówce był dla pacjenta zaufanym specjalistą.
Funkcję lekarza POZ. może pełnić m.in. specjalista medycyny rodzinnej. Warto pamiętać, że pojęcia te nie są ze sobą tożsame. Lekarzami pierwszego kontaktu często są również interniści oraz pediatrzy, którzy zajmują się chorobami dziecięcymi.
W przypadku dzieci wizyty w gabinecie lekarskim często wiążą się ze stresem. Dobrze więc znaleźć odpowiedniego lekarza rodzinnego dla dziecka, np. dobrego pediatrę w Inowrocławiu lub innym mieście.
Kiedy udać się do lekarza pierwszego kontaktu?
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może mieć wiele przyczyn. Chorzy zgłaszają się do specjalisty z powodu dolegliwości dotyczących różnych części ciała. Do lekarza warto więc udać się zawsze, gdy pacjenta niepokoją jakieś objawy. Mogą to być m.in. notoryczne bóle głowy, gorączka czy bóle kości i stawów.
Lekarz POZ. Zdiagnozuje dane schorzenie lub skieruje chorego na dalsze badania, np. morfologię krwi, badanie USG czy wykonanie zdjęcia radiologicznego. Może również zalecić pacjentowi wizytę w poradni specjalistycznej, gdzie chory będzie kontynuował diagnostykę i leczenie.
Przed wizytą u specjalisty warto skompletować całą dokumentację medyczną, a w trakcie wywiadu lekarskiego dokładnie opisać wszystkie dolegliwości. Ułatwi to lekarzowi pracę i umożliwi szybszy przebieg wizyty.
Comments (0)