Posted By Posted On

Wady i zalety ICO

Niektóre firmy, zwykle start-upy, zastanawiają się nad finansowaniem swojego rozwoju poprzez emisję tokenów. Często w ostatnim czasie możemy się spotkać z twierdzeniami, że najlepszym nowoczesnym sposobem na pozyskanie środków jest Initial Coin Offering. Czym jest więc ICO i jakie są jego największe zalety oraz wady? Zapraszamy do lektury tego krótkiego wpisu, w którym postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy warto sfinansować start-up z pomocą ICO.

Nowoczesny sposób tokenizacji – czym jest ICO?

Teoretycznie Initial Coin Offering wydaje się być bardzo ciekawą opcją crowdsourcingu. Jest to więc dość nowoczesna forma na finansowanie rozwoju biznesu, start-upu, czy przedsiębiorstwa. Można tu zauważyć sporą opłacalność – droga od mikro inwestora do portfela firmy jest bowiem dość krótka.

Czym jest ICO i jak je prosto zrozumieć? Podczas tworzenia biznesu lub jednego z projektów, tokenizacja odbywa się poprzez emisję monet. Inwestor nie kupuje więc akcji firmy, a monety odzwierciedlające wartość projektu. Zwykle wypłata następuje w momencie, gdy projekt osiągnie wcześniej założony cel. Co ciekawe, często uczestnicy (inwestorzy) projektu tokenizowanego jako ICO płacą w kryptowalutach (np. Ethereum lub BitCoin).

Initial Coin Offering – zalety

Do największych zalet ICO należy duża łatwość tokenizacji wartości start-upu. Oznacza to korzyść dla jego twórców – mogą dość szybko zdobyć finansowanie dla swoich potrzeb. Jest to również dobra wiadomość dla samych inwestorów. ICO jest bowiem bardzo przystępne i łatwo dostępne.

tokenizacja ICO

Próg wejścia w inwestowanie ICO jest bardzo niski. Nie ma bowiem zwykle ustanowionych limitów dotyczących zakupów tokenów. Tokenizacja jest także dla firmy wypuszczającej monety dość mało skomplikowana i nie kosztuje zbyt wiele w porównaniu z wypuszczaniem akcji. W porównaniu z innymi metodami inwestowania tokenizacja ma także znacznie mniej ograniczeń prawnych.

Jednocześnie możemy liczyć na wysoką płynność środków otrzymywanych w ramach ICO. Gdy kryptowaluty trafiają do portfela start-upu, łatwo mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Także mikro inwestor może bez problemu upłynnić środki – pozbyć się monet-tokenów, gdy trafi się ku temu dobra okazja.

Największym plusem jest jednak brak ograniczenia co do jednego rynku. Tokenizacja ICO oznacza bowiem możliwość znalezienia finansowania z całego świata.

Wady ICO, które warto znać

Poza licznymi zaletami, warto zdawać sobie sprawę z pewnych wad i ograniczeń ICO. Ze względu na brak regulacji prawych w tym zakresie cały proces może być nieco ryzykowny. Spotkamy się też ze sporą niepewnością cenową – ich zmienność jest dość duża i ciężka do przewidzenia.

Niestety, wraz z możliwością dużego zysku (dla inwestorów) pojawiają się tu też furtki dla oszustów. Anonimowość i płatność z wykorzystaniem kryptowalut sprawiają, że wielu inwestorów nie zdecyduje się na wejście w ICO. Problemem może być tu też brak transparentności przy dokonywaniu transakcji.

Partnerem materiału jest Norion.

Comments (0)

Dodaj komentarz