Audiobooki, czyli modny sposób na poznawanie literatury w dwudziestym pierwszym wieku.
Audiobooki to ciekawe rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Właściwie, taki stan rzeczy nie powinien nikogo zaskakiwać – dzięki temu możemy osiągnąć wiele korzyści. Dlaczego audiobook to dobry pomysł? Jeśli chcesz ciekawe wskazówki w tym zakresie, przeczytaj nasz tekst. Powodzenia!
Dlaczego audiobooki to dobry pomysł?
Audiobooków można słuchać za pomocą różnych serwisów internetowych i aplikacji. Jednym z nich jest Audioteka w kategorii „audiobook aplikacje”; asortyment posiadanych produktów w tym zakresie jest niezwykle szeroki.
Z informacji na forach internetowych, portalach internetowych itp. można wywnioskować, że słuchanie audiobooków daje nam między innymi takie korzyści jak:
-
wygoda,
-
oszczędność czasu i pieniędzy
-
niepowtarzalny klimat.
Wygoda
Jednym z najważniejszych powodów, dla których decydujemy się właśnie na audiobooki, jest wygoda. Jeśli chcemy jechać na wakacje itp., by tam odpoczywać z książką w dłoni, musimy liczyć się z tym, że jego ulubione powieści zajmą sporo miejsca.
Problemu tego można uniknąć w dużej mierze właśnie dzięki audiobookom. Zajmują one jedynie przestrzeń na dysku lub w aplikacji, co z pewnością dla wielu osób jest po prostu wygodne. Wystarczy zapisać plik z książką na smartfonie lub mieć stałe połączenie internetowe – tyle wystarczy, by móc zagłębić się w fantastyczne historie.
Oszczędność czasu
Ważną przyczyną, dla której audiobooki stają się coraz popularniejsze we współczesnym świecie, jest bez wątpienia oszczędność czasu. Żyjemy obecnie w niezwykle dynamicznym, zabieganym świecie, z trudem godząc ze sobą obowiązki prywatne i sprawy zawodowe. W efekcie znalezienie co najmniej godziny dziennie, by móc czerpać przyjemność z lektury, może okazać się problematyczne.
W pewnym stopniu można zlikwidować ten problem właśnie dzięki audiobookom. Taki stan rzeczy wynika stąd, że audiobooka można słuchać właściwie w dowolnym miejscu i porze.
A zatem, audiobooka można słuchać na przykład podczas sprzątania, robienia zakupów czy spacerów. Dzięki temu można poświęcić czas lekturze, łącząc tą aktywność z innymi czynnościami rekreacyjnymi lub obowiązkami domowymi.
Niepowtarzalny klimat
Last but not least, audiobooki to także niepowtarzalny klimat. W dużym stopniu atmosfera jest budowana przez pracę lektora, który opowiada historię. Jednym z ciekawych przykładów jest w tym przypadku „Trylogia husycka” – cykl trzech powieści historycznych stworzonych przez Andrzeja Sapkowskiego. Powieści te mają ciekawą fabułę i są po prostu dobrze napisane. Książki bronią się same, ale jeśli posłuchamy audiobooka, okaże się, że wersja dźwiękowa przewyższyła pierwowzór. Całość została przygotowana z dużą pieczołowitością, a głos poszczególnym bohaterom podkładają różni lektorzy. To jeszcze nie wszystko – całości uzupełniają takie pozornie nieistotne, ale w gruncie rzeczy ważne elementy jak np. dźwięki w tle.
Oczywiście, „Trylogia husycka” to tylko jeden z wielu przykładów. W rzeczywistości dobrze wykonanych audiobooków jest znacznie więcej. Zdaniem wielu osób dobrze opowiedziana historia jest w stanie przenieść w świat literatury znacznie skuteczniej niż nawet najlepiej napisana powieść w wersji papierowej.
Nie tylko audiobook
Jak widać, audiobooki to rozwiązania, które mają liczne zalety. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że należy zrezygnować z papierowych książek. Wręcz przeciwnie: wydaje się, że optymalnym kompromisem jest połączenie audiobooków oraz książek w formie tradycyjnej. Dzięki temu możemy liczyć na wielogodzinną i urozmaiconą rozrywkę.
Comments (0)