przyciemnianie szyb
Posted By Posted On

Czy przyciemniane szyb w aucie jest legalne?

Szyby pełnią ważną rolę w samochodzie – chronią kierowcę przed pędem powietrza i zanieczyszczeniami z drogi, zapewniając odpowiednią aerodynamikę, a także wpływają na całość estetyki auta. Jednocześnie właściwości szyb są regulowane przepisami prawa drogowego – dotyczy to m.in. ich współczynnika przepuszczalności światła. Dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy przyciemnianie szyb jest legalne. Sprawdź jak brzmi odpowiedź.

Przyciemnianie szyb a przepisy drogowe

Bardzo powszechnym przekonaniem jest, że przyciemnianie szyb samochodu jest sprzeczne z prawem. Czy jest to przekonanie słuszne. Okazuje się, że nie i to z dwóch powodów.

zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi, a konkretnie art. 66 ustawy o ruchu drogowym samochód powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby jego kierowca miał zapewnione dostateczne pole widzenia. Uzupełnieniem przepisu jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz ich wyposażenia (§ 8, ust. 4). Zgodnie z zapisami w nim zawartymi, minimalna przepuszczalność świata szyby przedniej powinna wynosić 75%, z kolei szyb przednich bocznych 70%.

Oznacza to, że po pierwsze: przyciemnianie szyb jest legalne o ile ogranicza przepuszczalności światła w nadmiernym stopniu. Po drugie – powyższe zapisy nie dotyczą szyb tylnych, które można wobec tego zaciemnić w dowolnym stopniu.

Wysokiej jakości usługę przyciemniania szyb wykonuje serwis Real Auto. Przyciemnianie odbywa się z użyciem atestowanych folii i jest potwierdzone dokumentem wskazującym wartość przyciemnienia – dokument ten może być niezbędny w czasie kontroli drogowej.

Co grozi za nadmierne przyciemnienie szyb?

Jeśli podczas kontroli drogowej policja stwierdzi, że szyby zostały przyciemnione w zbyt dużym stopniu, kierowcy grozi za to mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Dodatkowo może on stracić dowód rejestracyjny samochodu, który zostanie zwrócony dopiero po doprowadzeniu samochodu do pierwotnego stanu. Podobne konsekwencje pociąga za sobą brak dokumentu potwierdzającego atest dla przeprowadzonej metody przyciemniania.

Czy warto zdecydować się na przyciemnianie szyb?

Przyciemnianie szyb to zabieg dość chętnie wybierany przez kierowców, którzy chcą w ten sposób podnieść estetykę swojego auta. Nie jest to jednak jedyny powód. Przyciemnienie szyb może przynieść jeszcze inne korzyści, a więc:

poprawę widoczności w czasie słonecznego dnia i ochrona przed oślepieniem (np. światłami nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów, zwiększenie bezpieczeństwa w czasie wydatku – oklejona szyba ma mniejsza szanse na to, by wpadła do środka pojazdu, wolniejsze nagrzewania się auta latem – co przekłada się na mniejsze obciążenie klimatyzacji i poprawę komfortu jazdy, oklejone tylne szyby mogą być również wykorzystane jako nośnika reklamy firmy.

Comments (0)

Dodaj komentarz