wozek dla dziecka
Posted By Posted On

Czym różni się gondola od spacerówki?

Zaraz po łóżeczku, wózek jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki dziecięcej. Szeroka oferta rynkowa sprawia, że rodzice poświęcają wiele czasu na wybór najlepszego modelu. W końcu chodzi o bezpieczeństwo i wygodę ich maluszka. Dlatego w dzisiejszym artykule omówimy, czym różnią się dwa typy wózków dziecięcych – gondola i spacerówka. Wskażmy też korzystne rozwiązania, dzięki którym zakup wózka będzie bardziej ekonomiczny.

Gondola jako pierwszy wózek maluszka

Gondola, nazywana również wózkiem głębokim to wózek przeznaczony od narodzin do około 6-8 miesięcy, w zależności od wzrostu dziecka. Ma konstrukcję kolebki z zabudowana po jednej stronie budką chroniącą malucha przed nadmiernym słońcem, a także deszczem i wiatrem. W gondoli dziecko przyjmuje pozycję leżącą, a jej użytkowane przewiduje się właśnie na około 6 miesięcy życia malucha z uwagi na fakt, że po przekroczeniu tego wieku maluch zwyczajnie nie mieści się w gondoli. Wózek staje się niewygodny i w tym miejscu pojawia się spacerówka.

Co warto wiedzieć o przesiadce do spacerówki?

Spacerówka to wózek, w którym maluch przyjmuje przede wszystkim pozycję siedzącą, dlatego moment zmiany gondoli na ten rodzaj wózka uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy dziecko potrafi siedzieć samodzielnie. Oczywiście większość modeli posiada regulowane oparcie, które można rozłożyć tak, by dziecko się położyło. Jest to jednak awaryjne rozwiązanie na wypadek drzemki podczas spaceru – w wózku spacerowym maluch jest przypięty pasami i nie zawsze może przyjąć wygodną dla siebie pozycję do spania.

Warto mieć na uwadze wybór modelu umożliwiającego siedzenie dziecka przodem i tyłem do kierunku jazdy. Jak dodaje sklep z artykułami dla dzieci For Kids, wiele maluszków nie ma problemu z przesiadką do wózka spacerowego, wręcz przeciwnie, z zainteresowaniem obserwują zmieniające się otoczenie. Może się jednak zdarzyć, że maluszek będzie miał potrzebę widzieć rodzica, tak jak to miało miejsce w gondoli. Wtedy siedzisko można ustawić przodem do rodzica.

Ekonomiczny wózek, czyli jaki?

Jednym z korzystnych wyborów są wózki 2w1 lub 3w1. Kupując jeden model, rodzice wykorzystują jedną konstrukcję jako bazę, do której dołączona jest gondola i spacerówka, a w wózku 3w1 jeszcze nosidło. Choć tego typu wózki są nieco droższe niż sama gondola, to dodając późniejszy koszt zakupy spacerówki, rozwiązanie to jest bardziej ekonomiczne.

Comments (0)

Dodaj komentarz