zabezpieczanie wykopow
Posted By Posted On

Wibromłoty i ich rola przy zabezpieczaniu wykopów

Zasady BHP dokładnie określają, jak zapewnić bezpieczeństwo na budowie. Jedną z najważniejszych kwestii jest zabezpieczenie wykopów, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla pracowników, ale także dla osób postronnych. Wśród wielu metod, które są stosowane, dużą popularnością cieszy się wibracyjne zabezpieczanie wykopów, które wymaga użycia wibromłotów. Dowiedz się, jaka jest rola tych urządzeń.

Na czym polega wibracyjne zabezpieczanie wykopów?

Prace związane z zabezpieczaniem wykopów mogą być przeprowadzane bezwibracyjnie, poprzez wiercenie, lub wibracyjnie, przy użyciu wibromłotu.

Wibracyjne zabezpieczenie wykopu polega na postawieniu specjalnych ścianek szczelnych z grodzisk stalowych — wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Jest to zabezpieczenie tymczasowe, które doskonale sprawdza się w przypadku wykopów głębokich, sięgających kilkunastu metrów. Nie tylko chroni ono sąsiadujące z wykopem obiekty wrażliwe przed osiadaniem, lecz również zabezpiecza wykop przed napływaniem do niego wody gruntowej.

Wibracyjne zabezpieczanie wykopów ma szerokie zastosowanie, a możliwe jest m.in. dzięki użyciu wibromłotu.

Wibromłoty — co to takiego?

Wibromłoty to urządzenia wykorzystywane w zabezpieczeniach wykopów, których zadaniem jest redukcja gruntu. Można ją uzyskać dzięki wibracjom. W trakcie pracy wibromłot poprzez mechanizmy mimośrodowe znajdujące się w skrzyni przekładniowej wprawiany jest w jednokierunkowe drgania pionowe. Te z kolei przenoszone są na element pogrążany lub wciskany za pomocą zacisków hydraulicznych. Urządzenia tego typu służą głównie do pogrążania w ziemi oraz wyjmowania grodzic stalowych, profili, stalowych rur oraz pali. Charakteryzują się amplitudą drgań, a także wysokim momentem bezwładności. W przeciwieństwie do pras hydraulicznych mogą zagrażać sąsiadującym budynkom. Z tego powodu używa się ich głównie w terenach niezurbanizowanych. W ich przypadku najlepiej zdecydować się na metodę wibracyjną przy pomocy bezrezonansowych wibromłotów wysokiej częstotliwości wraz z monitoringiem drgań na sąsiednią zabudowę w czasie rzeczywistymi.

Istnieje wiele sprzętów i urządzeń, bez których właściwe zabezpieczenie wykopów budowlanych nie byłoby możliwe. Jednym z najczęściej używanych z nich są wibromłoty.

Comments (0)

Dodaj komentarz