nekrolog
Posted By Posted On

Czym się różni nekrolog od klepsydry?

Ze śmiercią bliskiej osoby wiąże się nie tylko ból i rozpacz. Na barkach osób bliskich zmarłego spoczywa też wiele obowiązków związanych z organizacją pogrzebu. Można do nich zaliczyć m.in. powiadomienia o odejściu. W branży pogrzebowej istnieją dwie formy – nekrolog i klepsydra, stosowane właśnie w tym celu. Wiele osób nie wie, czym się one różnią. W poniższym artykule postaramy się to w jasny sposób objaśnić.

Czym jest nekrolog i do czego służy?

Potocznie nekrologiem nazywamy wiadomość informującą o tym, że dana osoba odeszła z tego świata. Sam wyraz nekrolog ma podchodzenie greckie i jest połączeniem dwóch słów – „necros” i „logos”. Wyrazy te odpowiednio oznaczają osobę zmarłą i słowo. To, co charakteryzuje nekrolog to fakt, że informacja za jego pomocą podawana jest do publicznej wiadomości. Współcześnie dotyczy to przede wszystkim nekrologów w gazetach, ale w związku z rozwojem i upowszechnieniem Internetu, dotyczy także nekrologów publikowanych w sieci. Podsumowując, nekrolog jest po prostu informacją o śmierci zmarłego, stosowaną dla szerszego grona osób. Poza imieniem i nazwiskiem zmarłego, w nekrologu podaje się także datę ostatniego pożegnania i osoby żegnające zmarłą osobę. Współcześnie nekrologi mogą mieć wiele form. Niezależnie jednak od formy i miejsca publikacji, celem nekrologu jest informacja o odejściu, ale także przybliżenie jej historii czy dokonań i jest ważnym elementem organizacji pogrzebu.

Klepsydra – zadania i zastosowanie

Podobnie jak nekrolog, klepsydra jest również formą informacji o śmierci danej osoby. Jednak klepsydra ma wyłącznie formę papierową. Jest ona umieszczana najczęściej przy kościołach, cmentarzu, ale także na osiedlach, słupach ogłoszeniowych czy nawet klatkach schodowych. Jej zadaniem jest poinformowanie o śmierci danej osoby bliskiego kręgu znajomych, rodziny czy sąsiadów. Pomocą w tworzeniu zarówno nekrologów, jak i klepsydr służą dobre domy pogrzebowe, takie jak chociażby Szadkowski.

Rozwieszaniem klepsydr może zająć się rodzina, jednak najczęściej zadanie to zlecane jest zakładowi pogrzebowemu – w trakcie ciężkich chwil związanych z żałobą trudno czasami o skupienie, ale także wiedzę, gdzie warto takie zawiadomienie umieścić. Klepsydrę charakteryzuje uroczysty i poważny charakter, a jej wzór jest widoczny z daleka. Podobnie jak w przypadku nekrologu umieszcza się na klepsydrze dane zmarłej osoby, datę jej śmierci, przeżyty wiek i informację o pochówku.

Comments (0)

Dodaj komentarz