Dieta detoksykacyjna – czy zawsze jest dobrym wyborem?
Trzydniowy detoks, dieta detoksykacyjna, dieta sokowa – pod takimi nazwami znaleźć można “menu”, dzięki któremu w kilka dni oczyścimy organizm. Niemniej jednak warto zastanowić się, czy detoksykacja rzeczywiście jest odpowiednia dla każdego i czy jest w stanie zastąpić zdrowe odżywianie?
Skąd w naszym organizmie biorą się toksyny?
W naszym organizmie gromadzi się mnóstwo toksyn – co do tego wszyscy lekarze i naukowcy są zgodni. Pochodzą one między innymi z powietrza, ale również z pożywienia. Okazuje się jednak, że mamy sprzymierzeńca, który umożliwia nam codzienną walkę z toksynami – jest nim wątroba. Jeśli funkcjonuje prawidłowo, nasz organizm powinien być na bieżąco oczyszczany z toksyn, przynajmniej tych “lżejszych”. Pozostaje więc pytanie, czy dieta detoksykacyjna rzeczywiście ma sens? Otóż działa ona głównie na jelita, w których często zalegają resztki pożywienia, dając uczucie ciężkości. Resztki te są doskonałym pożywieniem dla bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego też warto raz na jakiś się przeprowadzić detoksykację, aby się ich pozbyć. Niemniej jednak dieta detoksykacyjna może być stosowana wyłącznie w konkretnych przypadkach.
Kiedy stosować dietę detoksykacyjną?
Detoks przeznaczony jest dla osób dorosłych i zdrowych. Jeśli zdiagnozowano u nas jakiekolwiek choroby przewlekłe, mamy problemy z niedowagą czy niedoborami witamin i składników mineralnych, detoksykacja nie jest dla nas. Polega ona bowiem na niemal całkowitym odstawieniu posiłków stałych – głównie na rzecz kefirów, warzyw bądź soków, w zależności od wybranego przez nas wariantu detoksykacji. Takie “menu” może więc zaszkodzić, aniżeli pomóc.
Jak mądrze oczyścić organizm?
Detoks nie powinien być stosowany zbyt często, lecz może on stanowić wstęp do zdrowego i racjonalniejszego odżywiania się. Porady na temat tego, jak jeść zdrowo, znajdziemy na stronie dukan.org.pl. Pamiętajmy, że dzięki regularnym, zbilansowanym posiłkom, nie doprowadzimy do tego, aby nasze jelita były przepełnione. Nie będziemy więc mieć problemu z uczuciem ciężkości, zaparciami czy wzdęciami. W kontekście zdrowego odżywiania bardzo istotne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Każdego dnia musimy wypijać co najmniej 2 litry wody – możemy też wybierać lekkie herbatki ziołowe bądź owocowe. Zrezygnujmy natomiast z czarnej herbaty, kawy czy alkoholu, które odwadniają organizm. Jeśli potrzebujemy pobudzenia, wybierzmy świeży sok z pomarańczy bądź zieloną herbatę, która zawiera spore ilości teiny. Co istotne, w zdrowym odżywianiu liczy się przede wszystkim regularność. Jelita nie lubią dużych dawek jedzenia na raz – o wiele lepiej dostarczać je częściej, lecz w niewielkich porcjach.
Detoksykacja nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, jednak nie oznacza to, że nie możemy w mądry sposób oczyścić jelit i pozbyć się uczucia ciężkości. Restrykcyjna dieta, nawet jeśli trwa krótko, może okazać się katastrofalna w skutkach, zwłaszcza jeśli cierpimy na różnego rodzaju niedobory czy choroby przewlekłe. W takich przypadkach warto postawić na regularne, zdrowe odżywianie.
Comments (0)