Efekt jo-jo: czym jest i jak się przed nim ustrzec?
W wyniku pełnej wyrzeczeń diety chudniesz, a po jej zakończeniu znów stopniowo tyjesz? To może być efekt jo-jo! Do jego wystąpienia prowadzą głównie diety-cud oraz błędy w odchudzaniu, które popełniany najczęściej, gdy chcemy zrzucić dużo kilogramów w krótkim czasie. Jak zapobiec efektowi jo-jo?
Skąd bierze się efekt jo-jo?
Sama redukcja wagi to nie wyczyn. Wbrew pozorom, większość osób decydujących się na odchudzanie potrafi spalić tkankę tłuszczową i zgubić nadmiar kilogramów. Prawdziwym wyzwaniem jest pozostanie przy nowych nawykach. Gdy już schudniemy często wydaje nam się, że po tygodniach wyrzeczeń można sobie pofolgować. Zwiększamy więc znacznie wartość kaloryczną posiłków i jemy to, na co nie mogliśmy sobie pozwolić podczas diety.
Przyrost wagi początkowo nie jest widoczny, jednak ilość tkanki tłuszczowej stopniowo zwiększa się, aż w końcu nasza waga przerasta tę, z którą zaczynaliśmy dietę. Mamy wówczas do czynienia z efektem jo-jo. Eksperci nazywają w ten sposób naprzemienne chudnięcie i tycie, wynikające z niekonsekwencji w prowadzeniu diety. Efekt jo-jo może pojawić się w ciągu 5 miesięcy od zakończenia diety odchudzającej.
Efekt jo-jo wiąże się z wieloma dodatkowymi skutkami, nieprzyjemnymi dla zdrowia i organizmu. Wahania wagi sprawiają, że pogorszeniu ulegają wygląd i stan skóry, rozregulowuje się metabolizm, a tkanka tłuszczowa odkłada się w obszarze brzucha i ud.
Do efektu jo-jo prowadzi przede wszystkim niskokaloryczna i mało urozmaicona dieta, a w dalszej kolejności brak aktywności fizycznej. Podczas odchudzania spalamy bowiem nie tylko tłuszcz, ale i mięśnie. Gdy zaś z powrotem zwiększamy swoją masę, przybywa nam jedynie tkanki tłuszczowej, a mięśnie nie odbudowują się. W ten sposób zostają zaburzone proporcje ciała i cały metabolizm tłuszczu. Efekt jo-jo przyczynia się ponadto do rozwoju cukrzycy, otyłości i innych chorób cywilizacyjnych.
Jak chudnąć, by nie dopadł nas efekt jo-jo?
Od efektu jo-jo uchronimy się, stosując racjonalną, zdrową dietę. Do utraty wagi konieczne jest obcięcie kalorii, jednak na takim poziomie, aby w ciągu tygodnia chudnąć nie więcej niż 1-1,5 kg. Po zakończeniu diety redukcyjnej nie wracamy w pełni do starych nawyków żywieniowych. Nadal staramy się trzymać zdrowego jadłospisu. Już w trakcie diety możemy zacząć regularne ćwiczenia zarówno na spalanie tkanki tłuszczowej, jak i wzmacniające mięśnie.
Ponadto ryzyko pojawienia się efektu jo-jo zmniejsza wiele suplementów i patentów dietetycznych. To kwestia dyskusyjna, czy każda suplementacja ułatwia odchudzanie, ale jeśli chcesz sięgnąć po produkt, który wesprze Cię podczas diety, zajrzyj na stronę healthnbeauty.pl. Suplementy, na które warto zwrócić uwagę to te zawierające błonnik, witaminy oraz minerały, a także składniki ułatwiające oczyszczenie organizmu z toksyn oraz nadmiaru wody. Na utrzymanie wagi wpływa także zwiększenie ilości warzyw zjadanych w każdym posiłku. Codziennie jedzmy też świeże owoce i zamieńmy tłuszcz zwierzęcy na tłuszcz roślinny, dodawany do posiłku na zimno.
Comments (0)