Posted By Posted On

Jak dezynfekować powierzchnie mające kontakt z żywnością?

dezynfekcja powierzchni

Jedzenie ma istotny wpływ na zdrowie człowieka. Chodzi nie tylko o jego jakość i wartości odżywcze, ale również warunki, w jakich jest ono przygotowywane i spożywane. Zaniedbanie czystości w branży produkcji żywności czy gastronomii może bardzo łatwo przyczynić się do wystąpienia i konsumentów różnego rodzaju dolegliwości. Dlatego ważne jest między innymi odpowiednie dezynfekowanie powierzchni mających kontakt z żywnością.

Jakie powierzchnie mają kontakt z żywnością?

Na każdym etapie produkcji jedzenie czy przygotowywania posiłków może dojść do zanieczyszczenia danego wyrobu. Przyczyną jest kontakt z różnego rodzaju powierzchniami, które nie są w 100% chronione przed osiadaniem na nich różnego rodzaju drobnoustrojów unoszących się w powietrzu i przenoszonych drogą kropelkową. Prostym przykładem są tu np. stoły i blaty w kuchniach lokali gastronomicznych, na których każdego dnia przygotowuje się setki dań. Zanieczyszczenie takiej powierzchni stwarza bardzo poważne zagrożenie, szczególnie w dobie pandemii COVID-19. Innym przykładem mogą tu być powierzchnie do przechowywania czy przenoszenia produktów, obecne np. w piekarniach. Szeroki wybór produktów do dezynfekcji znajdziemy w ofercie firmy Linea Trade.

Co jest najważniejsze w dezynfekcji?

Kluczową kwestią w przypadku dezynfekcji powierzchni w lokalach gastronomicznych i zakładach spożywczych jest dobór odpowiednich środków biobójczych. Ważne jest, żeby preparaty te odznaczała się jednocześnie wysoką skutecznością w neutralizowaniu różnego rodzaju drobnoustrojów, z drugiej zaś nie były szkodliwe dla zdrowia. Najlepszym wyborem są produkty na bazie alkoholu, których nie trzeba po użyciu zmywać wodą.

Jak dezynfekować powierzchnie?

Wybór odpowiedniego produktu do dezynfekcji nie wystarczy – należy go również używać w sposób gwarantujący najwyższą skuteczność. O tym decyduje między innymi częstotliwość, z jaką dezynfekcja jest przeprowadzana – im jest ona większa, tym mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń. Generalnie w lokalach gastronomicznych rutynowa dezynfekcja powierzchni powinna odbywać się co najmniej kilka razy dziennie, na przykład w godzinowych odstępach.

Na co zwrócić uwagę przy dezynfekcji?

Jak widać dezynfekcja to w dzisiejszych czasach niezbędny element dbałości o sanitarne bezpieczeństwo lokali gastronomicznych. Poza doborem produktów, które są skuteczne i jednocześnie niegroźne dla zdrowia, należy zwrócić uwagę, czy nie przyczyniają się one do niszczenia powierzchni.

Comments (0)

Dodaj komentarz