wybor okapu
Posted By Posted On

Jak wybrać okap podszafkowy?

Okap stanowi jeden z elementów standardowego wyposażenia każdej kuchni, który pozwala na bieżąco pozbywać się oparów i zapachów powstających podczas gotowania. Na rynku możemy znaleźć kilka podstawowych rodzajów okapów kuchennych, wśród których niesłabnącą popularnością cieszą się okapy podszafkowe. W dużej mierze wynika to z ich uniwersalnego charakteru, którym się wyróżniają. Zatem czym kierować się przy wyborze okapu podszafkowego? Podpowiadamy!

Okap podszafkowy – dla kogo?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, dla kogo okap podszafkowy będzie idealnym rozwiązaniem. Tego rodzaju urządzenia AGD okazują się świetnym elementem wyposażenia małych kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Jako sprzęt montowany pod szafką wiszącą, pozostawia możliwość zagospodarowania przestrzeni do przechowywania, bez uszczerbku na funkcjonalności kuchni. Okap podszafkowy wyróżnia się bowiem niewielkimi rozmiarami, i co najważniejsze, można go zamontować w pomieszczeniu bez kanału wentylacji. Warto również wspomnieć, że tego rodzaju rozwiązania należą do najbardziej przystępnych cenowo na rynku, co zwiększa ich atrakcyjność dla inwestorów.

Okapy podszafkowe – wymiary

Wymiary okapu podszafkowego to jeden z jego najważniejszych parametrów, który powinien determinować nasz wybór. Urządzenie powinno być idealnie dopasowane do wiszących szafek kuchennych. Przyjmuje się jednak, że szerokość okapu powinna być nieco większa niż kuchenki gazowej czy elektrycznej lub płyty indukcyjnej – w ten sposób sprzęt wykazuje się najwyższą skuteczność w pochłanianiu oparów z gotowania. Standardowe okapy podszafkowe mają szerokość od 40 do 60cm.

Okap podszafkowy – wydajność

Kolejnym z parametrów, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze okapu podszafkowego jest jego wydajność. To właśnie od niej zależy, jak szybko okap jest w stanie oczyścić powietrze z oparów i brzydkich zapachów. Tutaj niezwykle istotny okazuje się metraż pomieszczenia, według którego powinniśmy opierać swoje decyzje zakupowe. Producenci oznaczają wydajność okapów za pomocą w specjalnych jednostkach – metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Im większa kuchnia, tym wyższa powinna być to wartość.

Okap podszafkowy a wybór filtra

Bardzo ważnym czynnikiem okazuje się również wybór filtra, które podstawowym zadaniem jest wychwytywanie i neutralizowanie zanieczyszczeń z powietrza, również tych w formie cząsteczek tłuszczu. Bardzo popularnym rozwiązaniem okazują się okapy wyposażone w filtry metalowe i aluminiowe, który z powodzeniem można myć i ponownie użytkować. Alternatywą dla filtrów aluminiowych są filtry jednorazowe – z fizeliny bądź też innych materiałów włokienniczych.

Comments (0)

Dodaj komentarz