
Jakie są rodzaje opryskiwacze rolniczych?
Współczesne rolnictwo poszukuje coraz bardziej ekologicznych rozwiązań. W kontekście stosowania środków ochrony roślin nie można jednak mówić o eliminacji środków chemicznych. Istotny jest natomiast sposób ich używania. Nowoczesne opryskiwacze zapewniają maksymalną precyzję dozowania pestycydów, tym samym ograniczając negatywny wpływ oprysku na środowisko.
Z jakich opryskiwaczy korzystają rolnicy?
Na rynku dostępna jest szeroka gama opryskiwaczy ręcznych i automatycznych. Te pierwsze stosowane są obecnie wyłącznie w małych gospodarstwach, gdzie rośliny uprawiane są na własny użytek. W dużych gospodarstwach, w zależności od profilu działalności, stosuje się opryskiwacze polowe, sadownicze bądź ogrodowe. W tym tekście przyjrzymy się bliżej opryskiwaczom polowym.
Rodzaje opryskiwaczy polowych
W wielkopowierzchniowych gospodarstwach rolnych nie ma czasu do stracenia. Dlatego coraz częściej obsługują je wydajne ciągniki dużej mocy i inne nowoczesne urządzenia. Dużym uznaniem wśród nowoczesnych rolników cieszą się opryskiwacze Caruelle, dostępne w trzech wersjach konstrukcyjnych:
- opryskiwacze zawieszane,
- opryskiwacze ciągane,
- opryskiwacze samojezdne.
Największą popularnością cieszą się opryskiwacze zawieszane, które mocuje się na TUZ. Każdy opryskiwacz tego typu zbudowany jest z belki rozkładanej ręcznie (np. model DEMEOS) lub pneumatycznie (PROFARM, OLYMPIA, XENIA), rozpylaczy, pompy oraz zbiornika. Największy zawieszany opryskiwacz Caruelle – XENIA – ma zbiornik o pojemności 2900 litrów, co znaczy, że może spokojnie konkurować z opryskiwaczami ciąganymi. Opryskiwacze zawieszane są bardzo zwrotne i atrakcyjne cenowo.
Opryskiwacz ciągany to niezależna konstrukcja z własną osią i kołami, którą łączy się z ciągnikiem na zaczep, dzięki czemu jest zawsze szybko gotowy do pracy. Urządzenia tego typu zwykle mają też większe zbiorniki. Największy model opryskiwacza ciąganego OLYMPIA może pochwalić się zbiornikiem o pojemności aż 6000 l. Najnowszy z opryskiwaczy Caruelle w ofercie KAGRO występuje w dwóch wersjach: ze zbiornikiem o pojemności 3400 i 4600 l.
Najwygodniejszym rozwiązaniem zdają się oczywiście opryskiwacze samojezdne, które nie wymagają użycia ciągnika. Te jednak są wybierane przez polskich rolników wciąż stosunkowo rzadko ze względu na większy koszt zakupu.
Comments (0)