badanie plodu
Posted By Posted On

Kardiotokografy w diagnostyce prenatalnej

Diagnostyka prenatalna służy wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości i chorób genetycznych płodu we wczesnym etapie ciąży. Składa się na nią wiele badań, które podzielić można na inwazyjne i nieinwazyjne. Jednym z nich jest kardiotokografia płodu (KTG), której poświęciliśmy ten artykuł. Dowiedz się, w jakim celu i kiedy jest wykonywane oraz na czym polega badanie z wykorzystaniem kardiotokografu.

W jakim celu wykonywana jest kardiotokografia płodu?

Kardiotokografy to aparaty przeznaczone do zastosowania w położnictwie. Informacje, które można dzięki nim uzyskać, są bardzo cenne w kontekście diagnostyki prenatalnej. Kardiotokografia służy wczesnemu wykrywaniu akcji serca płodu (od 14 tygodnia) oraz ciągłemu monitorowaniu i rejestrowaniu częstości uderzeń serca płodu FHR, skurczów macicy i ruchów płodu. Rejestracja ta jest szczególnie ważna podczas precyzowania samopoczucia płodu w okresie III trymestru, ale nie tylko. Pozyskane dzięki niej dane są pomocne również w trakcie porodu.

Badanie KTG, podczas którego wykorzystywane są kardiotokografy do monitorowania płodu, polegające na kontrolowaniu czynności serca płodu i czynności skurczowej mięśnia macicy pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu związanych z zaburzeniami bicia serca. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie na przykład niedotlenienia lub zakażenia płodu, a nawet owinięcia dziecka pępowiną, co może objawiać się spadającym tętnem płodu w trakcie badania.

Kardiotokografia może być wykonywana zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu. Jeśli ciąża przebiega w prawidłowy sposób, to jest ona przeprowadzana dopiero pod jej koniec. Jeżeli jednak pojawiają się dodatkowe wskazania do KTG, badania z wykorzystaniem kardiotokografów okazują się niezbędne wcześniej. Częste wykonywanie kardiotokografii zalecane jest przy ciążach wysokiego ryzyka, do których zalicza się np. ciąże wielopłodowe oraz takie, w których ciężarna cierpi na nadciśnienie tętnicze albo na choroby płuc, serca czy nerek. W sytuacji, kiedy termin porodu minął, kardiotokografię powtarza się co 2, 3 dni.

Na czym polega kardiotokografia płodu?

Badanie KTG nie jest skomplikowane. W jego trakcie stosowane są specjalistyczne aparaty dostarczane placówkom medycznym przez takie firmy jak sprzedawca aparatury medycznej Byt-Med z siedzibą w Bytomiu. Podczas kardiotokografii płodu na brzuchu kobiety umieszczane są dwa pasy z czujnikami, które podłącza się do monitora – pierwszy z nich służy do mierzenia bicia serca płodu, drugi natomiast do rejestrowania skurczy macicy.

Comments (0)

Dodaj komentarz