Czym myć panele fotowoltaiczne?
Jeżeli instalacja fotowoltaiczna ma działać z maksymalną efektywnością, to należy zadbać o regularne czyszczenie modułów z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak chociażby kurz czy ptasie odchody. W jaki sposób zabrać się jednak za mycie paneli słonecznych, aby cała operacja przebiegła sprawnie, a przy okazji nie uszkodzić żadnych komponentów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym krótkim poradniku.
Czy samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł?
Na powierzchni paneli fotowoltaicznych z czasem gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, m.in. kurz, pył rolniczy, ptasie odchody czy substancje pochodzące ze spalin samochodowych i spalania węgla. Kumulujący się brud w połączeniu z wilgocią tworzy także dobre warunki do rozwoju roślin, przede wszystkim mchów oraz porostów, które mogą trwale uszkodzić moduły PV. Wszystko to sprawia, że okresowe mycie instalacji jest po prostu koniecznością.
Stosunkowo łatwy dostęp do paneli (zwłaszcza tych zainstalowanych na domach jednorodzinnych) sprawia, że samodzielne przeprowadzenie prac porządkowych wydaje się całkiem dobrym pomysłem. W rzeczywistości takie zadanie lepiej powierzyć specjalistom, ponieważ brak doświadczenia w połączeniu z nieodpowiednim sprzętem jest w stanie doprowadzić nie tylko do uszkodzenia powierzchni modułów, ale także poważnego wypadku.
Skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy to gwarancja idealnie czystych paneli słonecznych. Co więcej, stosowane obecnie rozwiązania sprawiają, że powierzchnia modułów staje się częściowo zabezpieczona przed powtórnym zabrudzeniem i powstawaniem zacieków. Dzięki temu fachowo umyta instalacja będzie mogła pracować bezawaryjnie ze swoją pełną wydajnością – dodaje ekspert reprezentujący firmę Czyste Panele, oferującą mycie i konserwację paneli PV.
Czym czyścić moduły instalacji fotowoltaicznej?
Mycie paneli fotowoltaicznych nie jest szczególnie skomplikowane, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z najważniejszych kwestii jest stosowanie wyłącznie wody destylowanej. Sięgnięcie po klasyczną „kranówkę” doprowadzi do osadzenia się kamienia wapiennego, który w zauważalny sposób obniży wydajność całej instalacji PV. Do mycia paneli nie powinno się także wykorzystywać silnych detergentów – takie substancje mogą wejść w reakcję z materiałami użytymi do wyprodukowania paneli i w efekcie nieodwracalnie zniszczyć ogniwa.
Wybór właściwych środków czyszczących to oczywiście nie wszystko – równie istotny jest dobór narzędzi. Stanowczo odradzamy stosowanie myjek wysokociśnieniowych, ponieważ zbyt mocny strumień wody może doprowadzić do rozszczelnienia silikonu znajdującego się na powierzchni paneli, tworząc tym samym tzw. prądy upływu. Dość kiepskim pomysłem jest także korzystanie z czyściw oraz szczotek o twardym włosiu. Dlaczego? To najprostszy sposób na trwałe zarysowanie modułów.
Profesjonalne firmy dysponują zarówno odpowiednimi preparatami, jak i właściwym sprzętem. Jeżeli zdecydujesz się jednak na samodzielne mycie paneli, to sięgnij po miękką gąbkę oraz wodę destylowaną – taki zestaw powinien z łatwością poradzić sobie z delikatnymi zabrudzeniami. W przypadku bardziej uciążliwego brudu możesz wspomóc się mydłem lub octem winnym wymieszanym z niewielką ilością płynu do mycia szyb.
Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?
Częstotliwość przeprowadzania prac porządkowych powinna zostać dostosowana do poziomu zanieczyszczeń, jaki występuje w miejscu pracy instalacji – przykładowo, panele zlokalizowane w pobliżu terenów rolniczych powinny być czyszczone nieco częściej. Przyjmuje się jednak, że przeciętną instalację fotowoltaiczną należy czyścić dwa razy w roku – najlepiej na początku wiosny oraz pod koniec lata, ponieważ to właśnie wtedy moduły są najbardziej narażone na osadzanie się brudu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mniejsze zabrudzenia usuwać na bieżąco!
Comments (0)