
Karmienie niemowląt w pierwszych miesiącach
Jak wynika z badania autorstwa polskich naukowców, odsetek kobiet rezygnujących z naturalnego karmienia piersią drastycznie spada na przestrzeni kilku miesięcy od porodu; na początku jest to aż 97%, ale po 6 miesiącach karmi zaledwie 4% matek. To niepokojące statystyki. Dlaczego przedłużanie metody naturalnej jest zalecanym działaniem? Dziś piszemy o karmieniu niemowląt w okresie kilku miesięcy po ich urodzeniu.
Czym jest złoty standard i programowanie żywieniowe?
W dyskusji o żywieniu niemowląt często pada sformułowanie “złoty standard”. Odnosi się ono do rekomendowanego przez uznane instytucje (m.in. agenda WHO, ESPGHAN) okresu, w którym dziecko powinno być karmione przez matkę metodą naturalną, a nie mlekiem modyfikowanym. Użycie piersi bywa dla kobiet uciążliwe, a wiele z nich miewa problemy np. z odciąganiem pokarmu. Mimo wszystko mleko kobiece stanowi najlepsze źródło składników przyczyniających się do prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszym okresie po przyjściu na świat.
To istotna kwestia, zwłaszcza gdy uświadomić sobie, jak duże znaczenie na przyszłą pracę organizmu ma żywienie niemowlaka czy małego dziecka. Przytoczoną zależność nazywa się programowaniem żywieniowym. Strefą wpływu objęty jest nie tylko metabolizm dziecka i właściwy mu układ pokarmowy. Odpowiednie żywienie pomoże dziecku rozwijać w późniejszym okresie odporność, zdolności umysłu czy np. widzenia. Dotyczy to także rodziców, którzy powinni dbać o siebie na długo przed planowaniem potomka.
Karmienie piersią – co jeszcze warto wiedzieć?
Na uwagę zasługuje przede wszystkim skład mleka kobiecego. Zawiera niezbędne białka, tłuszcze oraz węglowodany. Dodatkowo znajdują się w nim witaminy oraz składniki mineralne oddziałujące na układ immunologiczny i sprzyjające działaniu prebiotycznym. Dzięki korzystaniu z metody naturalnej spada zachorowalność na infekcje układu pokarmowego, o ponad 30% zmniejsza się także ryzyko rozwoju otyłości oraz cukrzycy typu 1 i typu 2.
Profity czerpać może także sama kobieta. Karmienie piersią pomaga powrócić do masy ciała sprzed ciąży oraz umożliwia skrócić okres krwawienia poporodowego. Co więcej, dzięki naturalnej metodzie zmniejsza się ryzyko zachorowania na m.in. cukrzycę oraz szereg chorób układu krążenia lub nowotworowych (rak piersi i rak jajnika). Nie bez znaczenia jest także sam fakt utrzymania bliskości między dzieckiem a matką, co doprowadza do zacieśnienia więzi w pierwszym okresie.
Niemniej istnieją konkretne przeciwwskazania medyczne, które uniemożliwiają kobiecie wybór metody naturalnej lub wymuszają na niej przedwczesne zakończenie karmienia piersią. Wówczas alternatywą jest przejście na mleko modyfikowane. To produkty stworzone na bazie mleka krowiego, które na etapie obróbki zostały dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka. Mleko początkowe jest zalecane do użycia zaraz po urodzeniu, aż do 6 miesiąca życia dziecka.
Comments (0)