dieta online
Posted By Posted On

Aby schudnąć, musisz jeść! Dobra dieta online nie wyklucza najważniejszych składników odżywczych

Skutkiem nadwagi i otyłości jest nie tylko niska samoocena czy poczucie bycia wykluczonym. To przede wszystkim kwestie zdrowotne – większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dlatego należy dążyć do redukcji masy ciała, co nie oznacza stosowania drastycznych głodówek. Sprawdź, jak pozbyć się nadmiaru kilogramów bez narażania się na niedobór składników odżywczych.

Niektórym osobom wydaje się, że skuteczne odchudzanie sprowadza się do zmniejszenia ilości spożywanych pokarmów. Tymczasem często daje to odwrotny efekt – szczególnie jeśli po kilku tygodniach zjadania posiłków o minimalnej kaloryczności ktoś wraca do dawnych nawyków żywieniowych.

Co z tym deficytem energetycznym?

Wiele porad dietetycznych online uwzględnia fakt, że podstawą skutecznego odchudzania jest doprowadzenie do deficytu energetycznego. Chodzi o różnicę między kaloriami dostarczanymi wraz z pożywieniem a energią wydatkowaną w ramach podstawowej przemiany materii oraz aktywności fizycznej. Dlatego niejedna spersonalizowania dieta online dąży do tego, aby osiągnąć dzienny deficyt na poziomie 300-500 kcal.

– Warto pamiętać, że w ustalaniu deficytu energetycznego należy zachować rozsądek, ponieważ zbyt duży może paradoksalnie utrudniać proces odchudzania – można przeczytać na blogu prowadzonego przez dietetyka online Michała Wrzoska.

Im mniej jesz, tym mniej chudniesz?

Wiele osób stosujących niskokaloryczne diety odchudzające wpada w błędne koło. Zamiast odnotowywać wyraźne spadki masy ciała, przybierają na wadze. Dlaczego tak się dzieje?

Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do określonej kaloryczności i w przypadku przedłużającego się deficytu przełącza się na „tryb oszczędzania energii”. Tempo metabolizmu spada, co przekłada się na gorsze efekty odchudzania.

Różnorodność to podstawa

Chociaż nastała moda na tzw. monodiety, nie gwarantują one sukcesu w walce z nadmiarem kilogramów. Zauważalny spadek masy ciała to efekt utraty wody, a nie tkanki tłuszczowej, co potwierdzi niejeden dietetyk online. W późniejszym etapie rezultaty nie są już tak zadowalające, a ponadto – z powodu powrotu do dawnych nawyków żywieniowych – może dojść nawet do ponownego przybierania na wadze.

Stosowanie diet jednoskładnikowych jest nie tylko nudne, ale przede wszystkim niezdrowe. Może bowiem doprowadzić do niedoboru składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  • Nie rezygnuj z tłuszczów – jest to wręcz niewskazane. Wystarczy, że wyeliminujesz tłuszcze trans i ograniczysz spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz wzbogacisz dietę w większą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

  • Zadbaj o odpowiednią podaż warzyw i owoców – to one są źródłem cennych witamin i składników mineralnych, a także błonnika wspierającego proces odchudzania.

  • Postaw na węglowodany złożone – na dłużej podnoszą poziom glukozy we krwi i pozwalają dłużej utrzymać optymalny poziom energii.

Jedz i chudnij – tak działa dobrze dobrana dieta online

W redukcji pomóc może dobrze dobrana dieta online – taka, która nie jest jednorazowym planem odchudzającym. Istotą skutecznego odchudzania jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, które doprowadziły do nadwagi czy otyłości. Dlatego w walce z nadmiarowymi kilogramami może pomóc spersonalizowana dieta online przygotowana na podstawie szczegółowego wywiadu.

Jeżeli interesuje cię spersonalizowana dieta online, warto skorzystać z darmowych porad dietetycznych online. Zwróć jednak uwagę na doświadczenie oraz efektywność dietetyka – to, ilu osobom pomógł zadbać o sylwetkę, może być wyznacznikiem skuteczności oferowanych porad.

Comments (0)

Dodaj komentarz