Małopolska
Posted By Posted On

Najlepsze rodzinne atrakcje na łonie natury w Małopolsce

Spokojna wędrówka po bobrowisku, spacer po bajecznej Pustyni Błędowskiej, a może wspólna wyprawa rowerowa? W Małopolsce każda rodzina znajdzie bezpieczną i atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu, łapiąc ostatnie chwile dobrej pogody. Przedstawiamy propozycję miejsc na łonie przyrody, które można bezpiecznie zwiedzić podczas weekendowej wycieczki.


Na miłośników natury czeka w Małopolsce mnóstwo terenów, które warto odkryć całą rodziną. Jednym z nich jest Bobrowisko w Starym Sączu, gdzie możemy zaobserwować życie bobrów i łabędzi niemych. W Bobrowisku urzekły nas wyjątkowe, drewniane pomosty i leśna ścieżka z genialnym widokiem na Dunajec – nasza rodzina była zachwycona – opowiada Anna Mazurek, ambasadorka  kampanii „Małopolska. Poznajmy się”.

Innymi akwenami, które warto zobaczyć są: Czerwony i Zielony Staw w Kluczach. Czerwony Staw swoją nazwę zawdzięcza intensywnemu kolorowi gliny wydobywanej na potrzeby cementowni i jest bogaty w liczne gatunki ryb. Z kolei Staw Zielony to dawne wyrobisko po eksploatacji rud żelaza, w którym spotkać możemy płazy, raka pręgowatego, a nawet niezwykle rzadkiego bociana czarnego. Z okolic Stawów w szybki sposób dostaniemy się na Pustynię Błędowską, czyli jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc całej turystycznej Małopolski.

Wszyscy, którzy mają chęć złapać trochę świeżego powietrza, a przy okazji zaciekawić swoje pociechy urokami natury, powinni sprawdzić też Dolinę Wodącą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej między wsiami Smoleń i Domaniewice. Co ciekawe, dla słynącej z wapiennych ostańców doliny charakterystyczne jest brak stałego strumienia, stąd nazywamy ją suchą doliną. Podczas wycieczki czeka na nas grupa gigantycznych Skał Zegarowych, uznanych za pomnik przyrody, a także przepiękne jaskinie oraz ruiny zamku.

Miłośnikom dłuższych spacerów warto polecić Dolinę Eliaszówki między wsiami Czerną i Paczółtowicami. Położona nieopodal Krakowa jest wyśmienitym miejscem na wędrówkę szczególnie dla tych, którzy chcieliby na szybko wyjechać poza miasto. Na miejscu czekają na nas ruiny Diabelskiego Mostu, a także Klasztor w Czernej, do którego warto wstąpić.

Świetnym miejscem na rodzinną wycieczkę jest także Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, położony na brzegu rzeki Biała. Wiele lat pozyskiwania piaskowca z tego miejsca sprawiło, że szereg skał zostało zniszczonych bezpowrotnie. Jednak te, które pozostały, możemy podziwiać do dziś. Przez Skamieniałe Miasto przebiega niebieski szlak turystyczny, umożliwiający zobaczenie wszystkich najważniejszych skał oraz szlak nietoperza pozwalający zatoczyć pętlę i wrócić do punktu startu inną drogą – opowiada Anna Mazurek. I dodaje: Szlak nietoperza przebiega tuż obok kładki przerzuconej nad drogą, która doprowadza nas do dwóch innych skał znajdujących się poza obszarem Skamieniałego Miasta i są nimi skała Ratusz oraz najbardziej charakterystyczna skała Czarownicy.

Wielbicielom rodzinnych wypraw rowerowych szczególnie polecamy trasę Velo Krynica wzdłuż pięknej rzeki Kryniczanki. Trasa z Muszyny do Krynicy odseparowana jest od ruchu samochodowego, dzięki czemu będziemy czuli spokojni o najmłodszych rowerzystów, a po drodze czekają na nas malownicze widoki.

Mnóstwo możliwości

Rekomendacje rodziny Mazurków możecie poznać oglądając 3-odcinkowy reportaż, w którym dowiadujemy się, dlaczego warto odwiedzić Małopolskę. Pierwszy z odcinków zobaczycie już teraz na kanale YouTube Lubię Małopolskę: https://www.youtube.com/watch?v=Jl9Ux8bmvuw.

Wypoczynek na lonie natury to aktualnie najbezpieczniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną.  Parki krajoznawcze, mnogość szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych, bogata historia i kultura Małopolski sprawiają, że w regionie można odpocząć o każdej porze roku i „poza utartym szlakiem” czyli z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. I dodaje: Zachęcam do odwiedzenia strony www.poznajmysie.malopolska.pl i Facebooka „Odkryj Małopolskę”, gdzie mogą Państwo zobaczyć  mniej znane uroki Małopolski, polecane przez mieszkańców regionu i turystów.

Bezpieczeństwo

Podróżując do Małopolski, jak również w trakcie wypoczynku, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i na bieżąco śledzić stronę www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. Zasada zachowania dystansu społecznego wciąż jest bardzo ważna. Małopolska jest liderem w skali kraju pod względem liczby obiektów noclegowych, które uzyskały certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej „Obiekt bezpieczny higienicznie”.

Krakowska Izba Turystyczna przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego opracowała także Certyfikat „Małopolska – Bezpieczna Turystyka”. Bezpieczeństwo odwiedzających nas turystów jest dla nas bardzo ważne. Tym certyfikatem mogą posługiwać się podmioty turystyczne, które utrzymują i gwarantują najwyższe standardy sanitarne – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. I dodaje: Pamiętajmy, że zachowując się odpowiedzialnie i przestrzegając obowiązujących zasad, dbamy zarówno o siebie, jak i o innych. Dzięki certyfikatom osoby wypoczywające w regionie, mogą czuć się pewne, że branża staje na wysokości zadania i wdraża szczególne środki bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID-19. To dodatkowa motywacja do tego, aby odkrywać mniej znane miejsca i szlaki w Małopolsce – a jest ich tu naprawdę bardzo wiele.

O kampanii: Kampania „Małopolska. Poznajmy się.” ma na celu aktywizację mieszkańców Polski do realizacji podróży turystycznych do Małopolski oraz ukazanie regionu jako idealnego miejsca do wypoczynku w duchu „slow”, czyli niespiesznego, uważnego podróżowania. Kampanię wyróżnia zaangażowanie lokalnych ambasadorów – mieszkańców Małopolski. Ich polecenia zachęcają do wycieczek poza utartym szlakiem i odkrywania mniej znanych miejsc, co sprzyja bezpieczeństwu turystów. Kampania promocyjna realizowana przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną potrwa do końca 2020 r. Więcej informacji: www.poznajmysie.malopolska.pl.

Comments (0)

Dodaj komentarz