mgla olejowa
Posted By Posted On

Smarowanie mgłą olejową MQL jako alternatywa dla tradycyjnych systemów

Smarowanie mgłą olejową, określane mianem smarowania natryskowego, to metoda znana od lat 90. XX wieku. Umożliwia ona naniesienie minimalnej ilości środka smarnego do strefy obróbki. Dzięki niej, między narzędziem a obrabianym materiałem powstaje cienka warstwa substancji smarnej. Znika ona pod wpływem wysokiej temperatury, pozostawiając czyste wióry. Z uwagi na wiele zalet, metoda ta jest coraz bardziej popularna. Poznaj ten sposób chłodzenia.

 

Charakterystyka smarowania mgłą olejową MQL

Precyzyjnie kierowany i kontrolowany strumień sprężonego powietrza doprowadza olej w postaci mgły olejowej na wybraną powierzchnię. Jest to możliwe dzięki specjalnym dozownikom. Ze względu na niewielkie ilości zużywanego środka smarnego, nie powstają  odpady olejowe. Układ chłodzenia tworzą:

  • zbiornik oleju z pneumatycznym systemem ciśnieniowym,
  • zawór regulacyjny,
  • instalacja,
  • dysza natryskowa.

 

Smarowanie mgłą olejową pozwala na zwiększenie wydajności obróbki oraz zmniejszenie zużycia stosowanych narzędzi. Umożliwia również zachowanie wyjątkowej czystości w obrębie obrabianego przedmioty, maszyny i jej otoczenia. Operator jest chroniony przed bezpośrednim kontaktem ze środkiem smarnym, co jest ważne dla jego zdrowia.

We współczesnych systemach mgła olejowa może być transportowana na dwa sposoby:

  • zewnętrzne smarowanie — olej transportowany za pośrednictwem dysz,
  • wewnętrzne smarowanie — transport oleju odbywa się wewnętrznymi otworami w narzędziach skrawających.

 

Zastosowanie smarowania mgłą olejową MQL

Środki smarne cechują się uniwersalnością, mogą być stosowane w różnych rodzajach obróbki. Jak wskazują specjaliści firmy Układy Centralnego Smarowania, sprawdzają się one w przypadku metali żelaznych, jak i nieżelaznych. Mgła olejowa może być stosowana podczas cięcia, frezowania, wiercenia, rozwiercania oraz gwintowania. Dobrze się sprawdza podczas doprowadzania oleju do łożysk tocznych. Jest sprawdzoną alternatywą dla obróbki bez chłodziwa, dla chłodzenia i smarowania emulsją. Układ chłodzenia mgłą olejową świetnie zastępuje nieekonomiczne systemy, które opierają się na wykorzystaniu roztworów emulsyjnych. MQL może być wykorzystany w procesie chłodzenia narzędzi w maszynach do cięcia oraz obróbki metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Mgła olejowa pozwala wyeliminować szkodliwe i niebezpieczne tarcie, a także spowolnić ścieranie się narzędzi.

 

Warto wiedzieć, że obróbka twardych materiałów przy zastosowaniu wysokich prędkości wiąże się z większym zapotrzebowaniem na chłodziwo.

Comments (0)

Dodaj komentarz