ogrzewanie
Posted By Posted On

Systemy ogrzewania – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wybór sposobu ogrzewania domu nie jest łatwym zadaniem. Musi być przede wszystkim skuteczny, a także tani w bieżącym utrzymaniu, bezawaryjny. Do tego coraz większą uwagę przykłada się do tego, aby systemy ogrzewania były ekologiczne, głównie z uwagi na coraz gorszą jakość powietrza, którym oddychamy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby system ogrzewania odpowiadał naszym potrzebom?

Nowoczesne systemy ogrzewania. Jak wybrać najlepszy?

Wszystkie niezbędne informacje na temat systemów ogrzewania znajdziemy oczywiście w projekcie domu. To podstawowy dokument, na który trzeba zwrócić uwagę. Dodatkowo kluczowym aspektem jest określenie rocznego zapotrzebowania domu na energię. Aby go zmniejszyć, musimy do budowy użyć odpowiednich materiałów, ale również:

– wykonać ciągłą izolację wewnętrzną i zewnętrzną,
– posiadać dobrej jakości stolarkę okienną,
– zamontować energooszczędne drzwi,
– skupić się na montażu sprawnej wentylacji (np. mechanicznej),
– zlikwidować wszystkie mostki termiczne.

Systemy ogrzewania (nieważne jaki wybierzemy), zadziałają wtedy w 100% i sprawią, że nie pogrążą nas rachunki. Dodatkowo system ogrzewania zależy od wielkości domu, rozkładu pomieszczeń, ilości domowników, rodzaju sieci miejskiej, która jest dostępna.

Jakie są najpopularniejsze systemy ogrzewania?

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, a to sprawia, że systemy ogrzewania możemy dopasować do naszych potrzeb. Najpopularniejsze rozwiązania, stosowane zarówno w nowych domach, jak również takich, które przechodzą termomodernizację to:

– ekogroszek,
– pellet,
– gaz z sieci lub ze zbiornika,
– olej grzewczy,
– pompa ciepła,
– klimatyzacja,
– promienniki podczerwieni.

Z uwagi na coraz wyższe ceny, uchwały antysmogowe oraz ekologię, nie można w nowych domach montować typowego ogrzewania węglowego. Zdecydowanie lepszym wyjściem są rozwiązania proekologiczne, bezobsługowe, wymagające mniejszego nakładu pracy podczas codziennego użytkowania.

Comments (0)

Dodaj komentarz