
Wieki ciemne czy czas katedr? Fascynujące książki o średniowieczu
Średniowiecze to epoka, która wciąż skrywa liczne sekrety i budzi mnóstwo kontrowersji. Historia tego okresu jest niezwykle złożona i burzliwa – mamy tu wojny i konflikty, kształtowanie się państw europejskich, walkę chrześcijaństwa z pogaństwem i wiele innych fascynujących tematów. By lepiej poznać wieki średnie, warto sięgnąć po ciekawe książki i powieści historyczne, które zabiorą nas prosto w czas katedr. Oto niektóre z nich.
Piastowie i Jagiellonowie Sławomira Kopra
Sławomir Koper to znany i ceniony historyk i publicysta, a jego książki szybko stają się bestsellerami. Nie inaczej jest w przypadku dwóch pozycji odnoszących się do średniowiecza, a dokładnie do panowania Piastów i Jagiellonów. Książka Piastowie. Wędrówki po Polsce pierwszej dynastii to połączenie literatury podróżniczej i historycznej. Znajdziemy w niej znane zabytki i mało znane fakty, a całość okraszają anegdoty dotyczące zarówno codziennego życia zwykłych ludzi, jak i kluczowych wydarzeń. Jagiellonowie. Schyłek średniowiecza to kontynuacja tej intrygującej podróży w czasie i przestrzeni. Warto przeczytać obie, ponieważ to jedne z ciekawszych książek o średniowieczu w Polsce.
Powieści piastowskie Karola Bunscha
Karola Bunscha i jego powieści miłośnikom średniowiecza przedstawiać nie trzeba. Dzikowy skarb, Ojciec i syn czy Rok tysięczny wydane tuż po drugiej wojnie światowej natychmiast zyskały ogromną popularność. Ostatnio te wybitne dzieła, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków, zostały wznowione przez Wydawnictwo Capital – w przygotowaniu jest czwarty tom cyklu Powieści piastowskie zatytułowany Bracia. Wartka akcja i umiejętne przeplatanie faktów historycznych z fikcją literacką to najważniejsze atuty powieści historycznych tego autora.
Powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej
Miłośnicy średniowiecza nie przejdą obojętnie wobec monumentalnych powieści Elżbiety Cherezińskiej, określanych często mianem „polskiej Gry o Tron”. Korona śniegu i krwi rozpoczyna pięciotomową serię Odrodzone królestwo osadzoną w średniowiecznej Polsce i w fascynujący sposób przybliżającą historię jej królów oraz mechanizmy polityki i władzy.
Książki Elżbiety Cherezińskiej są nie tylko niezwykle wciągające, ale i bardzo cenne pod względem historycznym, ponieważ opierają się na faktach, a autorka dba o zachowanie historycznych szczegółów. W ten sposób niejako przy okazji dowiadujemy się mnóstwa interesujących rzeczy, które na długo zostają w pamięci – mówi pracownik księgarni patriotycznej CapitalBook.
Życie w średniowiecznej wsi Joseph i Frances Giesowie
Na koniec godna uwagi pozycja dla tych, których interesuje przede wszystkim życie zwykłych średniowiecznych ludzi. Co jedli? Jak pracowali? Czy dbali o higienę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w pełnej interesujących szczegółów książce Życie w średniowiecznej wsi Josepha i Frances Giesów, małżeństwa cenionych historyków. Co ciekawe, to m.in. z tej książki wiedzę na temat średniowiecza czerpał George R.R. Martin, tworząc Pieśń Lodu i Ognia.
Psi żywot najemnika Grzegorza Miściora
Opasła powieść historyczna Psi żywot najemnika to pierwsza wydana książka Grzegorza Miściora, magistra historii. Jej akcja toczy się w XII wieku, w czasie wojny domowej toczonej po śmierci Władysława Hermana przez jego synów – Zbigniewa i Bolesława, który później otrzyma przydomek Krzywousty. Głównymi bohaterami są tytułowi najemnicy, Sambor, Uniemir i Paweł, których oczami czytelnik ogląda średniowieczny polski świat.
Comments (0)