Wulkanizacja – na czym polega?
Niezbyt dobry stan dróg, ale też przypadkowe najechanie na krawężnik czy też leżący na drodze kamień mogą szybko doprowadzić do awarii opony. Wtedy niezbędne jest samodzielna wymiana koła lub skorzystanie z pomocy assistance. Zobacz, na czym polega proces wulkanizacji i co warto wiedzieć na jego temat.
Co warto wiedzieć na temat wulkanizacji? Na czym polega ten proces?
Wulkanizacja to dość powszechnie stosowany termin, który jest kluczowy dla rynku opon, ale też dla samych kierowców. Z każdym rokiem dziedzina ta rozwija się, a specjaliści coraz chętniej sięgają po nowoczesne oprzyrządowanie i dedykowane im aplikacje mobilne. Od momentu wynalezienia opony do udoskonalenia jej do formy, jaką znamy obecnie, minęło wiele lat. Śmiałe próby produkcji opon z udziałem polimerów doprowadziły do stworzenia rozwiązań bezpiecznych, trwałych i przyczepnych. Współcześnie produkowane opony z powodzeniem służą nie tylko samochodom osobowym, ale również autom ciężarowym, dostawczym, autobusom czy motocyklom.
Poznaj najważniejsze metody wulkanizacji
Każda stacja kontroli pojazdów zna najpopularniejsze metody wulkanizacji. Pierwsza z nich to metoda na zimno. Polega ona na wykorzystaniu wypełniacza chemicznego, który ma za zadanie wypełnić braki w oponie. Jest przy okazji skutecznym uszczelniaczem. Alternatywą dla tego systemu jest metoda wulkanizacji na gorąco. Jest on zdecydowanie bardziej skomplikowany. Wymaga wiedzy i doświadczenia od specjalisty zabierającego się za niego. Daje możliwość naprawienia powstałych szkód w obrębie różnych obszarów opony, nie tylko jej czoła i barku, ale też boku. Bez wątpienia jest techniką wartą zainteresowania, choć w przypadku niewielkich uszkodzeń zdecydowanie wystarczy metoda na zimno. Nowoczesne stacje kontroli pojazdów oferują usługę wyważania opon. Dzięki niej tworzywo zużywa się mniej, a przy tym bardziej równomiernie. Kierujący nie musi borykać się z drganiami kierownicy bądź zarzucaniem autem w tylnej jego części podczas wchodzenia w zakręty.
Comments (0)