Posted By Posted On

Oszczędzanie na zakupach dla początkujących – co warto wiedzieć?

Jeżeli codzienne zakupy spędzają ci sen z powiek, poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym nie tylko zapłacisz mniej, ale kupisz więcej. Choć wydaje się nam, że ceny rosną tak szybko, że już na nic nas nie stać, w rzeczywistości problemem jest nieumiejętne robienie zakupów. Co zrobić, żeby kupować mądrzej?

Nie jesteśmy bezradni wobec marketingu

Osoby, które regularnie przepłacają za zakupy nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich (często nietrafione) decyzje zakupowe są wynikiem sztuczek marketingowych. Jeżeli nie wiemy w jaki sposób działają specjaliści od marketingu, bardzo często wpadamy w ich sidła. Zakupy sprawiają nam wprawdzie przyjemność, jednak przy kasie czujemy się sfrustrowani. Nierzadko wydajemy na podstawowe produkty tyle, że nie możemy myśleć o innych wydatkach, a tym bardziej o oszczędzaniu.

W sklepach, które mają najwyższe obroty każdy szczegół jest dokładnie przemyślany. Zapach ciepłego pieczywa skutecznie kusi głodnych klientów. Muzyka w sklepowych głośnikach jest wybrana tak, żeby klienci spędzili na zakupach więcej czasu (i tym samym kupili więcej). Oświetlenie i kolory mają pomóc się nam zrelaksować, poczuć się dobrze, a tym samym uśpić naszą czujność. W sklepach nie ma zegarów, dlatego często zdarza się nam tracić poczucie czasu.

Duże znaczenie ma rozmieszczenie produktów. Żeby kupić rzeczy, po które najczęściej przychodzimy do sklepu, zazwyczaj musimy minąć wiele innych działów. Produkty, których sklep chce się pozbyć są umieszczone na linii naszego wzroku, dlatego statystycznie częściej po nie sięgamy.

Znając sztuczki marketingowców możemy łatwiej się im oprzeć. Bardzo pomocne będzie zjedzenie obiadu przed pójściem na zakupy, a także zabranie swojej własnej muzyki. Warto mieć przy sobie zegarek, którym będziemy kontrolować czas. Duże zakupy możemy zrobić z partnerem (spędzimy w sklepie mniej czasu, gdy każde z nas będzie miało odrębną listę zakupów), jednak dzieci najlepiej jest zostawić w domu.

Lista zakupów jest nam niezbędna

Klient, który nie chce przepłacać za zakupy powinien mieć ze sobą listę potrzebnych produktów. Jeżeli damy sobie trochę czasu na przemyślenie jakich produktów potrzebujemy, sprawdzenie promocji (w tym celu możemy wykorzystać gazetki promocyjne Aldi, które są dostępne również w internecie), z dużym prawdopodobieństwem zapłacimy mniej niż zazwyczaj. Posiadając listę wiemy co mamy robić, dzięki czemu łatwiej będzie się powstrzymać od bezcelowego przechadzania się po sklepie. Najlepiej jest od razu udać się do działu, gdzie znajdują się produkty umieszczone na naszej liście.

Gazetki promocyjne Aldi pozwalają nam na zrobienie zakupów taniej, jednak o skorzystaniu z promocji powinniśmy zdecydować jeszcze przed wyjściem z domu. Jeżeli zauważymy, że produkty, których nie zamierzaliśmy kupować są dostępne w promocji – nie decydujmy się na ich zakup natychmiast. Gdy mamy na nie wielką ochotę, postanówmy sobie, że zastanowimy się przez noc i ewentualnie przyjdziemy po dany produkt następnego dnia (w praktyce bardzo rzadko tak się dzieje).

Sposób płatności ma znaczenie

Jeżeli naszym celem jest oszczędzanie na zakupach, powinniśmy dobrze zastanowić się nad sposobem płatności. Osoby, które mają ze sobą kartę kredytową (a także kartę debetową, na której znajduje się większa kwota) są bardziej skłonne do kupowania nadprogramowych produktów. Rozwiązaniem tego problemu jest zabranie ze sobą odliczonej gotówki. Wówczas nawet gdy będziemy chcieli kupić coś, co nie znajduje się na naszej liście – nie będziemy mieli takiej możliwości.

W niektórych sklepach gotówka może być problemem, gdyż nie zawsze można nią zapłacić w kasach samoobsługowych. Jeżeli zależy nam na zrobieniu szybkich zakupów, możemy zabrać ze sobą kartę debetową, na której będzie jedynie odliczona przez nas kwota. Dodatkowo korzystne może być zaopatrzenie się w karty lojalnościowe (w niektórych sklepach istnieje możliwość zapłacenia punktami, które uzbierały się na naszej karcie).

Comments (0)

Dodaj komentarz