wynajem koparki
Posted By Posted On

Wykopy pod fundamenty – jak je robić zgodnie ze sztuką?

Budowę domu zawsze poprzedza przygotowanie wykopu pod fundamenty. Zobacz, jak wykonać je zgodnie ze sztuką budowlaną. Jakich niebezpieczeństw należy unikać podczas robót?

Wykopy pod fundamenty – co warto wiedzieć na ten temat?

Wykopy pod fundamenty stanowią jedną z codziennych prac wykonywanych przez pracowników fizycznych związanych z branżą budowlaną. Podczas realizacji prac łatwo popełnić szereg błędów. Przede wszystkim należy rozpocząć od sprawdzenia warunków, a także od sprecyzowania rodzaju podłoża, z jakim ma się do czynienia. Dostarcza to informacji na temat poziomu wód gruntowych. Taka wiedza pozwala z kolei na uniknięcie sytuacji związanych z osunięciem się ziemi wprost do wykopu. Pośród popełnianych błędów pojawia się też nieodpowiedni czas zrobienia wykopu. Pospieszenie się z nim może doprowadzić do osypywania się ziemi i konieczności ponownego wynajęcia koparko-ładowarki na plac budowy. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest usunięcie wierzchniej warstwy ziemi (określanej mianem humusu). Pozostawienie jej może zaowocować pękaniem ścian w wybudowanym budynku na skutek jego osiadania w gruncie.

Jakie jeszcze problemy może generować przygotowywanie działki pod budowę domu?

W wielu przypadkach (zwłaszcza na terenach miejskich) jedyną możliwością pozyskania działki budowlanej jest zakup gruntu z zabudowaniami. Wówczas konieczne są roboty wyburzenia w Kolnie. W trakcie trwania prac należy pamiętać o odpowiednim ogrodzeniu terenu – tak aby nikt postronny nie wpadł do wykopu. Kluczowe jest też takie zabezpieczenie obiektu, aby żaden z elementów nie spadł z wysokości. Zachowanie zasad bezpieczeństwa jest ważne ze względu na osoby postronne, ale też i na zdrowie pracowników fizycznych biorących udział w rozbiórce. Bez wątpienia ważną kwestią jest też zabezpieczenie elementów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia – znalezionych w budynku starych farb, rozpuszczalników czy butli gazowych, ale też fragmenty azbestowego poszycia dachowego. Bezpieczeństwo i zdrowie ludzi znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu obiektu jest najważniejsze.

Comments (0)

Dodaj komentarz