Wybieramy kosmetyki do skóry wrażliwej — co wziąć pod uwagę?
Skóra wrażliwa charakteryzuje się nadmierną reakcją na czynniki zewnętrzne lub substancje zawarte w kosmetykach. Często towarzyszą jej objawy takie jak pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie czy suchość, a także reakcje alergiczne. Nadmierna reaktywność cery może towarzyszyć każdemu jej typowi: mieszanej, tłustej czy suchej. Z tego powodu wybór kosmetyków do skóry wrażliwej często nie jest prosty. Co wziąć pod uwagę? Podpowiadamy.
Skóra wrażliwa — czym się charakteryzuje?
Skóra wrażliwa charakteryzuje się skłonnością do zaczerwienień, uczuciem napięcia, podrażnieniami i swędzeniem. Jest to spowodowane upośledzeniem funkcjonowania jej bariery hydrolipidowej, która stanowi podstawową ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi.
Uszkodzenie to powoduje, iż każdy kontakt z czynnikiem drażniącym wywołuje charakterystyczne nieprzyjemne objawy. Ze względu na to, że jednym z czynników drażniących mogą być kosmetyki, ich dobór nie powinien być przypadkiem. Warto postawić na produkty pozbawione alkoholu, parabenów i substancji zapachowych.
Bezzapachowe kosmetyki do skóry wrażliwej
Cera wrażliwa kosmetyki dla alergików toleruje szczególnie dobrze. Oznaczenie produktu jako hipoalergiczny zgodnie z obecnymi przepisami wskazuje, że spełnia on szereg wytycznych, zarówno co do jakości jak i pochodzenia wszystkich surowców, a jego potencjał alergizujący musi zostać rzetelnie poparty naukowo.
Jednak nawet kosmetyki hipoalergiczne mogą zawierać w sobie składnik, który, choć cechuje się niskim potencjałem alergizującym, to dla danej osoby będzie nieodpowiedni i wywoła uczulenie. Z tego powodu warto wybierać kosmetyki z takim oznaczeniem, jednak przed ich użyciem wykonać próbę uczuleniową.
Substancje łagodzące i nawilżające w kosmetykach do skóry wrażliwej
Wybierając preparaty do cery wrażliwej, warto wziąć pod uwagę te, które posiadają w swoim składzie substancje o działaniu łagodzącym, kojącym i nawilżającym. Należą do nich składniki takie jak: kwas hialuronowy, niacynamid czy pantenol, które są wyjątkowo dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą.
Kwas hialuronowy jest łagodny i nie powoduje zaczerwienienia skóry. Świetnie sprawdza się również do stosowania w okolicach oczu, przynosząc ukojenie i nawilżenie, a także odświeżenie. Pantenol zaś przyśpiesza procesy regeneracji naskórka, a także niweluje łuszczenie i szorstkość cery wrażliwej.
Cera wrażliwa a ochrona UV
Skóra wrażliwa szczególnie reaguje na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, gwałtowne zmiany temperatur, czy promieniowanie słoneczne. Z tego powodu osoby, które posiadającą skórę wrażliwą filtry przeciwsłoneczne powinny stosować przez cały rok, nawet gdy nie wychodzą z domu, a nie tylko latem.
Najlepiej postawić na filtry mineralne, takie jak np. dwutlenek tytanu, które świetnie chronią skórę, jednak nie wnikając w jej głąb i nie powodując podrażnień. Posiadaczki skóry wrażliwej powinny zrezygnować z filtrów chemicznych, które wchłaniają się w głąb naskórka i mogą powodować jego podrażnienie.
Comments (0)