
Z kością czy bez — jaki schab wybrać i od czego to zależy?
W popularnych sieciach supermarketów klienci najczęściej spotykają plastry pokrojonego schabu pozbawionego już kości. Z tego powodu, prawdziwi smakosze mięsnych zakupów dokonują w specjalnych sklepach firmowych, ponieważ oferują im one znacznie większy wybór artykułów i dostęp do mięsa rozbieranego w tradycyjny sposób. Można w nich kupić schab z kością. Czy jest lepszy od tego bez niej? Podpowiadamy.
Schab z kością
Schab z kością, choć jest coraz rzadziej spotykany zwłaszcza w dużych marketach i mogłoby się wydawać, że powoli odchodzi do lamusa, to wciąż ma wielu zwolenników. Utrzymują oni, że ma znacznie lepszy smak i aromat niż mięso bez kości. Może być to spowodowane zawartym w nim szpikiem, który jest nośnikiem aromatu, dlatego oddaje go nie tylko do mięsa, ale także tłuszczu podczas smażenia kotletów. Jednak jest to odczucie subiektywne i teoria ta nie została potwierdzona w żaden sposób badaniami przeprowadzonymi przez technologów żywności i kucharzy.
Jak jednak przyrządzić schabowego z kością? Obecnie ze względu na unowocześniony sposób rozbioru mięsa coraz mniej osób decyduje się na wykonanie tego dania. Próżno szukać go również w restauracjach. Jeżeli jednak jesteś prawdziwym smakoszem, powinieneś najpierw udać się do miejsca, które oferuje schabowe z kością, takiego jak np. Zakład Przetwórstwa Mięsnego Herold.
W domu należy umyć mięso i przekroić je aż do samej kości, a następnie ją przełamać. Kotlety powinny mieć grubość około 2-3 cm. Następnie trzeba je rozbić tak, aby miały około 8 mm, zaczynając od strony kości. W kolejnym kroku należy oprószyć solą i pieprzem, obtoczyć w mące, jajku i bułce tartej. Tak przygotowane mięso wystarczy położyć na patelnię z rozgrzanym tłuszczem na około 10 minut. Poleca się tutaj mieszankę oleju i smalcu.
Schab bez kości
Schab bez kości jest łatwo dostępny i wybierany przez większość klientów zarówno mniejszych, jak i większych sklepów. Dlaczego? Można go szybciej przygotować do dalszej obróbki – smażenia, duszenia bądź gotowania. W tym przypadku nie trzeba mieć dużej siły, aby przekroić fragment kości, bo po prostu kawałek jest jej pozbawiony. Wystarczy jedynie umyć mięso, rozklepać je i rozpocząć wybraną metodę obróbki termicznej.
Ponadto czas przyrządzania takiego schabu jest często znacznie krótszy niż schabu z kością. Można je wykorzystać również do stworzenia innych dań, na przykład gulaszu bądź rolady. Doskonale smakuje też w galarecie, sałatkach, a także upieczone. Coraz więcej osób wykorzystuje schab do stworzenia zdrowej, domowej wędliny bez konserwantów.
Comments (0)