instalacja LPG
Posted By Posted On

Jak często wymieniać filtry w instalacji LPG?

Filtrowanie paliwa w pojeździe to najlepszy sposób na zredukowanie ryzyka uszkodzenia jednostki napędowej. Niestety nie każde paliwo jest krystalicznie czyste i odnosi się to nie tylko do paliw ciekłych, benzyny i oleju napędowego, ale także do skroplonego gazu. Drobne zanieczyszczenia, w tym niektóre związki lotne mogą przyczynić się do przedwczesnego zużycia elementów instalacji. Dlatego we współczesnych instalacjach LPG stosuje się dwa filtry gazu. Filtr frakcji ciekłej i lotnej.

Po co filtr do instalacji LPG?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych paliw ciekłych, również przy skroplonym gazie pojawia się ryzyko zakupu paliwa zanieczyszczonego, zawierającego drobne cząstki stałe, które mogą uszkodzić silnik. W przypadku gazu skroplonego pojawia się również ryzyko jego zanieczyszczenia innym substancjami, które ujawniają się dopiero w momencie przejścia gazu z fazy ciekłej w lotną. Dlatego w pojazdach z nowoczesną instalacją LPG obok tradycyjnego filtra gazu umieszczonego pomiędzy zbiornikiem paliwa a parownikiem, dodatkowo pomiędzy reduktorem a wtryskiwaczami instaluje się filtr fazy lotnej. W obu przypadkach chodzi o oczyszczenie paliwa ze znajdujących się w nim niepożądanych cząstek, w celu ochrony elementów instalacji i silnika przed uszkodzeniem. Filtry gazu, podobnie jak filtry paliwa mają za zadanie oczyścić paliwo przed wprowadzeniem go do komory spalania.

Wymiana filtrów gazu – samodzielnie lub w warsztacie

Zgodnie z zaleceniami większości producentów samochodowych instalacji LPG filtry gazu powinny być wymieniane co roku lub po przejechaniu od 10 do 15 tysięcy kilometrów. Gdy samochód przemieszcza się jedynie na krótkich dystansach, częstotliwość wymiany filtrów gazu powinna być nieco większa. Wskazaniem do wymiany filtrów może być również zauważalne zwiększenie spalania, spadek mocy lub falowanie obrotów na biegu jałowym.

Przy odrobinie wprawy filtry gazu można wymienić samodzielnie. W takim przypadku należy pamiętać o wcześniejszym opróżnieniu instalacji z gazu. Przed wymianą filtrów zamykamy zawór na zbiorniku i odpalamy silnik, by wypalić gaz pozostały w instalacji. Następnie wyłączamy silnik, odłączamy przewody gazu prowadzące do filtrów i wymieniamy je na nowe. Przy okazji należy wymienić stare uszczelnienia. Osoby, które nie mają czasu, narzędzi lub wiedzy, by taką naprawę wykonać samodzielnie, powinny skorzystać z pomocy mechanika samochodowego. Wymiana filtrów jest niedroga i warto ją wykonać przy okazji innych prac serwisowych, na przykład przy rutynowej wymianie oleju silnikowego.

Comments (0)

Dodaj komentarz