Zastosowania wylewek wyrównujących
Wylewki wyrównujące, nazywane również samopoziomującymi, to produkty wykorzystywane do usuwania nierówności na powierzchniach wymagających uzyskania prostego, gładkiego podłoża. Dużą zaletą tych środków jest fakt, że po zastosowaniu nie wymagają wyrównywania przy użyciu dodatkowych narzędzi. Chcesz poznać popularne zastosowania wylewek wyrównujących? Przeczytaj dalszą część naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Co wyróżnia wylewki wyrównujące?
Pomimo charakterystycznej nazwy wylewki wyrównujące wcale nie są wylewane, a układane na powierzchniach ręcznie lub maszynowo (poprzez pompowanie). To samorozlewne i samopompujące środki na bazie cementu lub anhydrytu. Mają jednorodną strukturę o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Wyróżnia je ograniczona kurczliwość, doskonała przyczepność do podłoża oraz niewielkie odkształcenia we wczesnej fazie dojrzewania. Zważywszy na to, że w przypadku wylewek nie występuje zjawisko skurczu, nie trzeba ich zbroić. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do zapraw wyrównujących wylewki można układać wyłącznie na powierzchniach poziomych (posadzkach).
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Ze względu na grubość warstwy masy samopoziomujące dzielą się na cienkowarstwowe (grubość od 2 do 50 mm) oraz grubowarstwowe (grubość nawet do 100 mm). Poza wyrównywaniem podłoża wylewki grubowarstwowe mogą być stosowane jako samodzielny podkład podłogowy. Z uwagi na wysokie koszty inwestycyjne rozwiązanie to nie jest jednak wykorzystywane na szeroką skalę. Zdecydowanie częściej z produktów tych korzysta się w czasie niwelowania nierówności na istniejących już podkładach betonowych lub cementowych. Wylewki pełnią wtedy funkcję warstwy poziomującej na zużytym, popękanym podłożu.
Gdzie wykorzystuje się masy samopoziomujące?
Obszar wykorzystania mas samopoziomujących jest bardzo szeroki. Produkty te stosowane są na dużą skalę w budownictwie mieszkaniowym, kubaturowym, przemysłowym i ogólnym.
Do niewątpliwych zalet masy należy uniwersalność zastosowania. Produkt ten może być używany na powierzchniach wykończonych różnymi materiałami – płytkami ceramicznymi, wykładzinami dywanowymi, drewnianymi panelami, korkiem czy klasycznym parkietem. W związku z tym chętnie korzystają z niego inwestorzy wyrównujący i wygładzający posadzki w prywatnych mieszkaniach, biurach, lokalach usługowych, obiektach użyteczności publicznej, halach magazynowych, zakładach przemysłowych i innych wielkopowierzchniowych kompleksach. Środki wyrównujące są nieocenione zarówno w przypadku nowych, jak i zużytych podłoży, wymagających usunięcia krzywizn powstałych w wyniku wieloletniego użytkowania.
Wylewka wyrównująca doskonale sprawdza się również w instalacjach ogrzewania podłogowego. Środek na bazie cementu szczelnie otula elementy instalacji, zapewniając im właściwą izolację. Dzięki odporności na działanie wysokich temperatur nie niszczy się w czasie podgrzewania przewodów. Posadzka wyrównana przy pomocy wylewki równomiernie dogrzewa całe pomieszczenie, co przekłada się na poprawę komfortu termicznego wśród mieszkańców, a także niższe rachunki za wykorzystaną energię cieplną.
Comments (0)