Zastosowanie kamer ultraszybkich do nagrywania procesów chemicznych
Kamery ultraszybkie to najszybsze urządzenia służące do rejestracji obrazu. Są o wiele szybsze nawet od kamer szybkich, które do niedawna wiodły prym w tej dziedzinie. Potrafią zarejestrować nawet do miliarda klatek na sekundę. Tak zawrotne tempo nagrywania pozwala rejestrować te procesy, które są całkowicie niewidoczne dla ludzkich oczu, gdyż zachodzą z ekstremalnymi prędkościami. Są to np. wyładowania elektryczne, pękanie, eksplozje, zderzenia czy różne procesy chemiczne.
Jaka jest zasada działania kamer ultraszybkich?
Kamery ultraszybkie, których bogatą ofertę przygotowała dla swoich klientów np. firma EC Test Systems, to urządzenia stworzone po to, aby umożliwić rejestrację procesów zachodzących z zawrotnymi prędkościami. W normalnych warunkach nie moglibyśmy ich zobaczyć, gdyż ludzkie oko nie jest wystarczająco szybkie, aby je zauważyć. Urządzenia te zapewniają rejestrację nawet do miliarda klatek na sekundę. Gwarantują duża rozdzielczość, a im jest ona większa, tym wyższa staje się jakość obrazu. Zostały dodatkowo wyposażone w opcję pomiaru oraz korekcji obrazu. Godne uwagi są szczególnie ultraszybkie kamery poklatkowe, które wykorzystywane są np. podczas przeprowadzania badań naukowych.
W takich kamerach często instalowane są czujniki CCD, dzięki którym możesz regulować wzmocnienie i ekspozycję pomiędzy ramkami, co umożliwia wyraźne nagranie nawet najbardziej wymagających ultraszybkich zjawisk.
Jakie zjawiska chemiczne mogą być nagrywane przy pomocy kamer ultraszybkich?
Kamery ultraszybkie znalazły szerokie zastosowanie w laboratoriach naukowych, gdzie wykorzystuje się je m.in. do rejestracji zjawisk i procesów szybkozmiennych. Wiele procesów chemicznych i elektrycznych zachodzi w tak szybkim tempie, że nie jesteśmy w stanie zaobserwować ich gołym okiem. Wówczas z pomocą przychodzą kamery ultraszybkie. Dzięki nim można nagrać, a następnie prześledzić np.: propagację pęknięć, kawitację, spalanie, eksplozje czy wyładowania elektryczne. Ich zastosowanie pozwala przeprowadzić dokładną analizę rozpylaczy i cząstek, wybuchów, a także testy zderzeniowe, badania przepływowe oraz różne badania i testy medyczne.
Ostatnio naukowcom udało się nawet nagrać na kamerze ultraszybkiej ruch elektronów i jąder atomowych podczas reakcji fotochemicznych wywołanych przez absorpcję światła. Dzięki temu możliwe stało się głębsze zrozumienie takich zjawisk jak np. fotosynteza roślin czy poznanie mechanizmów, jakie są odpowiedzialne za powstawanie uszkodzeń DNA. Aby móc nagrać zjawiska i procesy zachodzące z ekstremalnymi prędkościami, ważne jest i dostarczenie wystarczającej ilości światła do rejestrowanej sceny.
Comments (0)