dom
Posted By Posted On

Automatyka do bramy wjazdowej – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze do niedawna pewnym standardem na większości posesji były bramy dwuskrzydłowe. Obecnie ich mocną konkurencją stają się nowoczesne bramy przesuwne, zarówno z uwagi na komfort ich użytkowania, jak również ich malejące ceny. Wrota wyposażone w napęd do bramy to synonim wygody o każdej porze roku bez względu na warunki atmosferyczne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na tego rodzaju rozwiązania.

Napęd do bramy i jego najważniejsze parametry

Komfort użytkowania bramy wyposażonej w napęd zależy od wielu czynników. Producenci proponują urządzenia zarówno na potrzeby bram skrzydłowych, jak również przesuwnych, jednak to, na które z nich się zdecydujemy powinno zostać uzależnione od naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy o tym, że różne rodzaje bram wiążą się z różnymi parametrami.

Mniej komplikacji pojawia się wówczas, kiedy inwestujemy w nową bramę. Wszelkie wątpliwości rozwiewają specjaliści, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj bramy, wagę wrót, światło wjazdu, jak również częstotliwość użytkowania, szybkość otwierania czy też dodatkowe funkcje oraz niezbędne akcesoria. Jeśli jednak dobieramy napęd do bramy, która znajduje się już na naszej posesji, wówczas oprócz wymienionych aspektów należy także uwzględnić takie czynniki, jak stan techniczny, w tym m.in. to, czy skrzydło porusza się lekko.

Automatyka do bram skrzydłowych

Wybierając napęd do bramy z myślą o skrzydłowej, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Wśród nich możemy wyróżnić szerokość wrót, która determinuje wybór odpowiedniego systemu napędowego. Na rynku znajdziemy napędy przeznaczone do skrzydeł o szerokości od 2 do 7 m. Nie bez znaczenia okazuje się również ich ciężar, który może wynosić nawet do 400 kg. Rodzaj wybranego napędu musi bowiem sprostać parametrom technicznym skrzydeł bramy, gwarantując tym samym ich stabilność oraz płynność zarówno otwierania, jak i zamykania.

Ważna okazuje się również wysokość i głębokość osadzenia danego modelu. Zwróćmy także uwagę na kąt otwarcia bramy, który standardowo wynosi 90 stopni. Bardzo ważnym aspektem jest także rodzaj wypełnienia zastosowanego w niej wypełnienia, który ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza na terenach, na których występują silne wiatry. Przy tego rodzaju rozwiązaniach należy zastosować napęd oparty na mocniejszych siłownikach. Przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej warto także mieć na uwadze liczbę cykli jej otwierania oraz zamykania w ciągu dnia.

Automatyka do bram przesuwnych

Jeśli chcemy dokonać odpowiedniego wyboru napędu dedykowanego bramom przesuwnym bardzo istotną kwestią jest uwzględnienie ich szerokości. Pamiętajmy o tym, że im jest ona większa, tym czas jednego cyklu jest analogicznie dłuższy. Takie działanie wpływa na szybsze nagrzewanie się siłownika, a to z kolei przekłada się na jego żywotność. Istotną kwestią jest również ciężar wrót. Standardowo nie przekracza on 500 kg. Nie bez znaczenia pozostaje też intensywność pracy danej bramy, co w praktyce oznacza po prostu liczbę cykli. Pewną normą, jaką możemy zaobserwować na posesjach prywatnych, jest nawet 50 – zarówno otwierania, jak i zamykania bramy w ciągu dnia. Zwróćmy również uwagę na szybkość otwierania. Zazwyczaj jest to ok. 25 m/min.

Bezpieczeństwo bram ma znaczenie

Wybierając automatykę do bram wjazdowych, nie można zapominać także o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. I tak, wśród najbardziej popularnych rozwiązań dostępnych na rynku wymienia się linię fotokomórek, którą umieszcza się w świetle przejazdu. Tak powstała niewidoczna linia świetlna po przecięciu powoduje, że brama zostaje zatrzymana. Producenci proponują także system amperometrycznego przeciążenia. Ten zabezpiecza przed zgnieceniem i montuje się go w silnikach na 24 V. Jeśli natomiast mamy do czynienia z wersją 230 V, wówczas mówimy już o enkoderach, których zadaniem jest zsumowanie obrotów w zastosowanych silnikach napędowych w skali jednego cyklu. Jeśli brama podczas otwierania natknie się na przeszkodę, wówczas automatycznie się cofnie.

Comments (0)

Dodaj komentarz