Czym się inhalować w warunkach domowych?
Domowe inhalacje to jeden z najchętniej wybieranych przez pacjentów sposobów walki z katarem i z bólem gardła. Prawidłowo wykonana inhalacja pozwala szybko poradzić sobie z gromadzącą się wydzieliną i z zatkanym nosem, daje także możliwość poradzenia sobie z częstym w takich przypadkach bólem zatok. W jaki sposób powinno się przygotować domową inhalację? Co warto jest stosować w inhalacji?
Zalety stosowania inhalacji w leczeniu
Obecnie w aptekach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele rodzajów artykułów farmaceutycznych, które są przeznaczone do przygotowywania domowych inhalacji. Najczęściej w tym celu stosuje się specjalne leki. Przede wszystkim sterydy na zapalenie krtani, sól fizjologiczną, a także skuteczne w walce z katarem olejki eteryczne. Wśród największych zalet stosowania tego typu aromaterapii jest jej skuteczność i prostota stosowania. Inhalacje może bez problemu samodzielnie przygotować każdy, nie trzeba do tego mieć też żadnych specjalnych urządzeń czy innego rodzaju akcesoriów. Potrzebne są tylko kupione w aptece i nadające się do stosowania w formie inhalacji leki na przeziębienie, zioła lub olejki eteryczne, a także miska, gorąca woda i czysty ręcznik.
Przygotowana inhalacja pozwoli nie tylko szybko poradzić sobie z zatkanym nosem, ale również będzie pomocna w leczeniu zapalenia zatok. W znaczący sposób ułatwia także oddychanie i udrażnia górne drogi oddechowe.
Jak przygotować skuteczną inhalację na katar czy przeziębienie?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
Aby rozpocząć inhalację, wystarczy przygotować stosowane leki, zioła lub olejki eteryczne, szeroką miskę i gorącą wodę. Po wlaniu gorącej wody do miski należy wlać do niej kilka kropel olejku eterycznego, trochę ziół lub stosowane leki. Potem pochylamy się nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychamy powstające opary. Oczywiście trzeba być przy tym ostrożnym i uważać, by się nie poparzyć. Inhalacje w trakcie leczenia powinno się stosować 3 razy dziennie, przez kilka dni.
Jakie inhalacje są dobre dla dzieci?
Inhalacje można także stosować w leczeniu kataru i przeziębienia u małych dzieci. W tym przypadku, zamiast miski z gorącą wodą, lepiej się jednak sprawdzi specjalny sprzęt medyczny do nebulizacji. Są to inhalatory, które znacznie ułatwiają inhalacje i sprawiają, że w ich trakcie nie ma ryzyka poparzeń i podrażnienia śluzówki. Nebulizator, zamiast w parę, zamienia podawany preparat w zimną mgiełkę, dzięki temu stosowane leki są w stanie działać szybciej, od razu przedostając się do płuc i do oskrzeli, i są bezpieczniejsze.
Comments (0)