dieta kota po sterylizacji
Posted By Posted On

Dlaczego koty po sterylizacji powinny zmienić dietę?

Sterylizację kotów domowych wykonuje się ze względów praktycznych, w celu uniknięcia niechcianych miotów i zmiany codziennych zachowań zwierząt. Koty po kastracji przestają znaczyć teren, stają się mniej agresywne i bardziej spolegliwe. Wraz ze zmianą zachowania wiąże się jednak dość często spadek ich aktywności, co z kolei przekłada się na większą tendencję do tycia. Specjalna karma dla kotów po sterylizacji ma pomóc rozwiązać ten problem, sycąc, ale nie prowadząc do otyłości.

Dlaczego koty po sterylizacji tyją?

Główną wadą sterylizacji jest wyraźne obniżenie aktywności. Koty po kastracji lub sterylizacji farmakologicznej (kotki) dość często stają się ospałe i leniwe, mniej się ruszają, a przez to spalają zdecydowanie mniej energii. Podawanie im niezmienionej ilości tego samego pożywienia skutkuje szybkim przybieraniem na wadze i zwiększeniem ryzyka wystąpienia chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca. To właśnie dlatego producenci żywności dla zwierząt opracowali specjalne karmy dla kotów sterylizowanych. Takie pożywienie w stosunku do tradycyjnych karm ma mniejszą gęstość kaloryczną (mniej kalorii w tej samej objętości). Karma dla kotów po sterylizacji jest karmą niskokaloryczną, o obniżonej zawartości tłuszczu, ale wciąż pełnoporcjową, czyli zawierającą wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje organizm dorosłego kota.

Redukcja ilości podawanego pożywienia czy zmiana karmy?

Istnieją dwa sposoby na ograniczenie ryzyka tycia kota po sterylizacji. Pierwszym z nich jest zmniejszenie porcji podawanego mu jedzenia. Drugim zmiana dotychczas stosowanej karmy na niskokaloryczną karmę dla sterylizowanych kotów. W pierwszym wariancie ryzykujemy, że kot będzie chodził głodny, a przez to stanie się bardziej natarczywy. Dlatego zdecydowanie korzystniejszy dla zwierzęcia jest sposób drugi. Specjalna karma dla kotów po sterylizacji jest odpowiednio zbilansowanym produktem żywieniowym o obniżonej kaloryczności. Dzięki temu, podając ją kotu, zmniejszamy ryzyko jego szybkiego przybierania na wadze. Oczywiście zmiana karmy na nową, niskokaloryczną, nie powinna oznaczać zwiększenia codziennych porcji jedzenia podawanych zwierzęciu.

Oprócz zmiany dotychczas podawanej karmy na specjalną karmę dla kotów po sterylizacji warto również zachęcać kota do większej aktywności. Jednym ze sposobów na zachęcenie kota do ruchu jest zakup zabawki, która pobudzi jego zainteresowanie. Jeśli nie masz czasu na zabawy z charakterystyczną wędką zakończoną piórkiem, pomyśl o sznurkowej maskotce z kieszonką na kocimiętkę.

Comments (0)

Dodaj komentarz