nawadnianie grzadek w ogrodzie
Posted By Posted On

Jak zapewnić odpowiednie nawadnianie grządek warzywnych?

Każda roślina do wzrostu i rozwoju potrzebuje regularnego dostępu do wody. Od jej gatunku uzależniona jest ilość i częstotliwość podlewania. Tylko regularnie nawadniając ogródek o stałych porach, można zaobserwować, co lubi dana sadzonka i wprowadzić modyfikacje. Cały proces wymaga sporo czasu i zachodu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest instalacja automatycznego systemu nawadniania.

Jak często należy nawadniać ogródek warzywny?

Odpowiednio zaplanowane nawadnianie to klucz do dużych plonów. W ciągu sezonu warunki wzrastania warzyw są zmienne, dlatego cały proces jest nieco skomplikowany. Warzywa najlepiej podlewać co 2-3 dni, ale większymi ilościami wody, tak by za każdym razem gleba była zwilżona na minimum 15 cm głębokości. W czasie upałów lub dużego nasłonecznienia może być konieczne częstsze nawadnianie.

Najlepsze metody nawadniania warzywniaka

Podlewanie konewkami czy wężami ogrodowymi jest nie tylko czasochłonne, ale zużywa dużo więcej wody. Automatyczne nawadnianie jest nie tylko oszczędne, ale i proste w montażu, nawet samodzielnym. Centrum ogrodnicze Zielony Klomb oferuje wszystkie niezbędne elementy do stworzenia systemu we własnym ogródku. Do uprawy warzywniaka stosuje się linie kroplujące lub mikrozraszacze, które podłącza się do istniejącej już instalacji lub węża ogrodowego.

Nawadnianie kropelkowe pozwala zaoszczędzić nawet do 40% wody w stosunku do metod tradycyjnych. Ponadto roślina może sama systematycznie ją pobierać wedle potrzeb, a my możemy także jednocześnie dodawać nawozy, co jest sporą oszczędnością czasu.

O czym należy pamiętać montując system nawadniania?

Zakładając automatyczny system nawadniania ogrodu, na pierwszym miejscu należy zadbać o czystość wody, można także zainstalować filtry, które pomogą ją oczyścić. Następnie warto podzielić rośliny na sektory, w zależności od ich potrzeb pobierania cieczy. Gleba powinna być zawsze nawilżona, nawet jeśli aktualnie nic na niej nie rośnie. Kiełkujące sadzonki należy nawadniać częściej i nie dopuścić do przesuszania. Podlewanie warto zaplanować o stałych porach, najlepiej w godzinach porannych. Instalację można także wyposażyć w czujnik wilgoci lub sterowniki czasowe zyskując pewność, że grządki nie przeschną, ani nie zostaną przelane.

Comments (0)

Dodaj komentarz