okno dachowe
Posted By Posted On

Kiedy warto wyposażyć dach w okno?

W przypadku standardowego poddasza, które nie jest wykorzystywane na co dzień, montaż okna dachowego uważany jest niekiedy za niepotrzebny koszt. Przeszklenia w tym miejscu nie są bowiem tak istotne i niezbędne, jak tradycyjne okna w pomieszczeniach użytkowych, które zapewniają dostęp odpowiedniej ilości światła dziennego do wnętrza. W niektórych przypadkach warto jednak wyposażyć w okno również dach. Kiedy? Sprawdźmy w artykule!

Poddasze użytkowe

Użytkowa adaptacja poddasza ma wiele zalet, szczególnie w przypadku domów o niewielkich rozmiarach oraz mieszkań ulokowanych na najwyższym piętrze. Taki projekt pozwala na stuprocentowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni i stworzenie dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego np. na sypialnię, biuro lub pokój do zabawy dla dzieci.

Warto jednak pamiętać, że tworząc przestrzeń użytkową na poddaszu, konieczny jest montaż okna dachowego. W przeciwnym razie pomieszczenie będzie niefunkcjonalne i mało przyjazne do spędzania w nim dużej ilości czasu, ponieważ będzie to możliwe wyłącznie przy sztucznym oświetleniu. Dostęp naturalnego światła do wnętrza jest bardzo istotny, szczególnie jeśli poddasze ma służyć w ciągu dnia.

Optymalna wymiana powietrza

Montaż przeszklenia w dachu jest wskazany nie tylko w celu zapewnienia odpowiedniego oświetlenia na poddaszu. Otwierane okno dachowe umożliwia też sprawną wymianę powietrza, a więc wentylację pomieszczenia. Jest to bardzo istotny argument, szczególnie w przypadku, gdy poddasze ma Ci posłużyć np. jako suszarnia. Kumulująca się wilgoć bez możliwości ujścia na zewnątrz mogłaby przyczyniać się do rozwoju pleśni. Jeśli obawiasz się, że okno dachowe może spowodować podwyższenie temperatury na poddaszu latem, wystarczy zamontować w nim rolety lub żaluzje.

Łatwiejsza naprawa dachu

Innym, lecz nie najmniej ważnym powodem do montażu okna dachowego jest możliwość wyjścia przez nie na dach. Niekiedy konieczne jest bowiem sprawdzenie jego stanu, oczyszczenie komina, przepchanie rynien lub naprawa jakiegoś elementu. Wówczas okno dachowe może okazać się wyjątkowo funkcjonalne. Pamiętaj jednak, by korzystać z oferty wyłącznie renomowanych firm, takich jak Solidny Dekarz.

Wówczas zyskasz pewność, że okno na poddaszu zostanie zamontowane w odpowiedni sposób. Doświadczeni specjaliści dodatkowo doradzą Ci najlepsze rozwiązanie, które będzie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Comments (0)

Dodaj komentarz