silowniki hydrauliczne
Posted By Posted On

Przemysłowe znaczenie siłowników hydraulicznych

Uniwersalne i niezawodne siłowniki hydrauliczne mają szerokie zastosowanie. Ich stosunkowo mała awaryjność jest wynikiem prostej konstrukcji i solidnych części. Zastosowanie różnych siłowników hydraulicznych w przemyśle ma miejsce tam, gdzie potrzebne jest użycie dużej siły. Przenoszą one energię sprężonego medium z elementu roboczego na część maszyny, która wykonuje pracę. Poznaj główne zastosowania siłowników hydraulicznych w przemyśle!

Jakie znaczenie ma użycie siłowników hydraulicznych w przemyśle?

Mechanizm działania siłowników hydraulicznych opiera się na prostej zasadzie. Energia sprężonego medium (zwykle jest to olej) przekształcana jest w energię mechaniczną. Ta z kolei wykorzystywana jest do pracy. Siłowniki hydrauliczne najczęściej spotykane są w branży motoryzacyjnej, budowlanej i górnictwie. Pracują pod ogromnym obciążeniem, dlatego z czasem się zużywają. Warto je naprawiać w razie potrzeby, aby przedłużyć żywotność maszyny i poprawić jej pracę. Regeneracją i produkcją siłowników hydraulicznych zajmuje się np. Siłovex z Porąbki k. Bielska-Białej. Takie urządzenia spotykane są także w przemyśle, np. jako element napędowy prasy hydraulicznej. Znajdują zastosowanie w halach przemysłowych, gdzie są istotnym elementem maszyn.

Najczęściej spotykane rodzaje silników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne różnią się między sobą wielkością i medium. W zależności od budowy wyróżnia się takie rodzaje, jak:

  1. siłowniki jednostronnego działania,
  2. siłowniki dwustronnego działania z łożyskiem jedno- lub dwustronnym,
  3. siłowniki teleskopowe,
  4. siłowniki tłokowe,
  5. siłowniki beztłokowe.

Poszczególne rodzaje odznaczają się odmiennym sposobem pracy, choć ich ogólna budowa i zasada działania pozostaje bez zmian. Wszystkie te części ulegają stopniowemu zużyciu. Pracownicy firm zajmujących się produkcją i regeneracją siłowników hydraulicznych zwykle posiadają wiedzę, aby podpowiedzieć klientom, czy ich siłowniki nadają się do naprawy, czy lepiej wymienić je na nowe elementy.

Różnego rodzaju siłowniki hydrauliczne są powszechnie stosowane w przemyśle. Ich zadaniem jest umożliwienie pracy maszyn z użyciem bardzo dużej siły. Regeneracja lub wymiana siłowników pozwala przedłużyć bezawaryjne działanie maszyny.

Comments (0)

Dodaj komentarz